| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jakie zasady obowiązują przy obliczaniu odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych

Jakie zasady obowiązują przy obliczaniu odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych

Z powodu zatorów płatniczych zdarza się, że naszej spółce przejściowo brakuje środków na regulowanie zobowiązań związanych z bieżącą działalnością. Rozważamy różne formy wsparcia finansowego, w tym również zaciągnięcie przez spółkę pożyczki u udziałowców. Księgowa ostrzegła nas, że od 2015 r. zmieniły się zasady naliczania dopuszczalnego poziomu zadłużenia na potrzeby tzw. cienkiej kapitalizacji. Na czym te zmiany polegają?

Rzeczywiście, przepisy o tzw. cienkiej kapitalizacji, zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop zosta­ły zmodyfikowane ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują zmienione zasady naliczania dopuszczalnego poziomu zadłużenia, powyżej którego odsetki naliczone od nadwyżki tego zadłużenia ponad określony limit nie są kosztem podatkowym. Dotychczas proporcja, wyznaczająca tę część odsetek, która nie podlega zaliczeniu do kosztów podatkowych, obliczana była poprzez porównanie wartości trzykrotności kapitału zakładowego podatnika z wartością jego całkowitego zadłużenia względem znaczących udziałowców.

Zawiadomienie o wyborze alternatywnych zasad zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek

Zgodnie ze zmienionymi przepisami sposób obliczania kapitału podatnika, do którego porównywana jest wartość zadłużenia, uległ zmianie. Odsetki od pożyczki będą zatem wyłączone z kosztów podatkowych w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do cał­kowitej kwoty tego zadłużenia. Zgodnie z dodanym do art. 16 updop nowym ustępem 7g, wartość zadłużenia, o którym jest mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop, pomniejsza się o wartość pożyczek udzielonych podmio­tom powiązanym, wskazanym w tych przepisach.

Zmienił się także termin obliczania zadłużenia. Wartość kapitału własnego określana będzie na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek, a nie - tak jak poprzednio - na dzień poprzedzający termin zapłaty odsetek.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

W przepisach ustawy o CIT nie zdefiniowano pojęcia „kapitału własnego". Dodany jednak został do tej usta­wy przepis art. 16 ust. 7h, zgodnie z którym wartość kapitału własnego nie obejmuje kapitałów z aktualizacji wyceny oraz części kapitału własnego pochodzącego z otrzymanych pożyczek podporządkowanych. Ponad­to, wartość kapitału własnego pomniejsza się o wartość kapitału zakładowego spółki lub funduszu udziało­wego w spółdzielni, jaka nie została na ten fundusz lub kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi członkom wobec tej spółdzielni lub wspólnikom wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 13 lit. a) tiret trzecie i lit. f) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »