| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak ustalić wysokość odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów według alternatywnych zasad

Jak ustalić wysokość odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów według alternatywnych zasad

Spółka zamierza zaciągnąć pożyczkę u swoich udziałowców. Rozwa­żamy skorzystanie z alternatywnych zasad ustalania wysokości odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych na podstawie nowych przepisów w ustawie o CIT. Jak ustala się limit odsetek według tych nowych zasad?

Dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nowy art. 15c umożliwia spółkom i spółdziel­niom zaliczanie do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek otrzymanych od znaczących udziałowców na zasadach w nim określonych. W przypadku wyboru tych zasad wyłączone jest stosowanie przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji, czyli wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop ograniczeń w zaliczaniu odsetek od takiej pożyczki do kosztów uzyskania przychodów.

Jaka jest definicja „pożyczki" na potrzeby przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji

Zasady wyliczenia alternatywnego limitu odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów określają przepisy art. 15c ust. 2 i 3 updop. Na podstawie tych regulacji zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w roku podat­kowym mogą podlegać odsetki od pożyczek, w tym udzielonych przez podmioty niepowiązane, w wysokości nie- przekraczającej wartości odpowiadającej iloczynowi wartości stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1,25 punktu procentowego i wartości podatkowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, w tym ujętych zgodnie z wartością nominalną kwot udzielonych pożyczek, z wyjątkiem wartości niematerialnych i prawnych. Wartość tych aktywów określa się według stanu na ostatni dzień danego roku podatkowego.

Jeżeli w trakcie roku podatkowego zmianie ulega stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego, kwotę limitu zaliczenia odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów oblicza się sumując limity dla poszcze­gólnych miesięcy tego roku podatkowego wyliczone jako iloczyn wartości stopy referencyjnej Narodowego Ban­ku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego dany miesiąc, powiększonej o 1,25 punk­tu procentowego i 1/12 wartości podatkowej aktywów.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 2 i 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK