| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak ustalić wysokość odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów według alternatywnych zasad

Jak ustalić wysokość odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów według alternatywnych zasad

Spółka zamierza zaciągnąć pożyczkę u swoich udziałowców. Rozwa­żamy skorzystanie z alternatywnych zasad ustalania wysokości odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych na podstawie nowych przepisów w ustawie o CIT. Jak ustala się limit odsetek według tych nowych zasad?

Dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nowy art. 15c umożliwia spółkom i spółdziel­niom zaliczanie do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek otrzymanych od znaczących udziałowców na zasadach w nim określonych. W przypadku wyboru tych zasad wyłączone jest stosowanie przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji, czyli wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop ograniczeń w zaliczaniu odsetek od takiej pożyczki do kosztów uzyskania przychodów.

Jaka jest definicja „pożyczki" na potrzeby przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji

Zasady wyliczenia alternatywnego limitu odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów określają przepisy art. 15c ust. 2 i 3 updop. Na podstawie tych regulacji zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w roku podat­kowym mogą podlegać odsetki od pożyczek, w tym udzielonych przez podmioty niepowiązane, w wysokości nie- przekraczającej wartości odpowiadającej iloczynowi wartości stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1,25 punktu procentowego i wartości podatkowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, w tym ujętych zgodnie z wartością nominalną kwot udzielonych pożyczek, z wyjątkiem wartości niematerialnych i prawnych. Wartość tych aktywów określa się według stanu na ostatni dzień danego roku podatkowego.

Jeżeli w trakcie roku podatkowego zmianie ulega stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego, kwotę limitu zaliczenia odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów oblicza się sumując limity dla poszcze­gólnych miesięcy tego roku podatkowego wyliczone jako iloczyn wartości stopy referencyjnej Narodowego Ban­ku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego dany miesiąc, powiększonej o 1,25 punk­tu procentowego i 1/12 wartości podatkowej aktywów.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 2 i 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »