| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Zasady ustalania wysokości zysku operacyjnego i podatkowej wartości aktywów na potrzeby obliczania zaliczek

Zasady ustalania wysokości zysku operacyjnego i podatkowej wartości aktywów na potrzeby obliczania zaliczek

Chcemy wybrać alternatywny sposób wyliczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w od­niesieniu do umów pożyczek zawartych przez spółkę z podmiotami powiązanymi. Nasza księgowa zarekomendowała nam to rozwiązanie, bo jej zdaniem pozwoli nam to zaliczyć do kosztów większą kwotę odsetek niż przy zastosowaniu przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Jak w takim przypad­ku obliczać zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku?

Wybierając alternatywny sposób wyliczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych podatnicy są uprawnieni do uwzględniania w kosztach odsetek już przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego. Pojawia się jednak problem, jak wyliczyć limit w przypadku, gdy do jego obliczenia nie­zbędne są dane dotyczące zysku operacyjnego oraz podatkowej wartości aktywów. Są to takie dane, których wielkość będzie podatnikowi znana dopiero po zakończeniu roku podatkowego, gdyż dopiero wówczas będzie w stanie je ustalić zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Czy można zaliczyć do kosztów uprzednio niezaliczone do nich kwoty odsetek w kolejnych latach podatkowych

Rozwiązanie tego problemu zostało zawarte w dodanym do ustawy o CIT art. 15c ust. 6. Z przepisu tego wynika, że obliczając zaliczki na podatek dochodowy w trakcie przyjętego roku podatkowego podatnik może wybrać jeden z następujących sposobów uwzględnienia tych danych przy wyliczaniu limitu odsetek:

  • przyjąć wartości zysku operacyjnego oraz podatkowej wartości aktywów, o których jest mowa w art. 15c ust. 2 i 5 updop, na podstawie sprawozdań finansowych za poprzedni rok podatkowy, albo
  • dokonać oceny, według wiarygodnych danych, przewidywanej na dany rok podatkowy wysokości zysku z działalności operacyjnej oraz oceny co do przewidywanej na dany rok podatkowy wartości podatkowej aktywów, albo
  • przyjąć uzyskaną w okresie rozliczeniowym wysokość zysku z działalności operacyjnej oraz uzyskaną w okresie rozliczeniowym wartość podatkową aktywów.

Ustawodawca zezwolił zatem podatnikom na stosowanie nie tylko danych rzeczywistych przyjętych dla poprzedniego roku podatkowego bądź wyliczonych dla bieżącego okresu rozliczeniowego, ale też wielkości wstępnie oszacowanych przez podatnika.

Jednak przy obliczaniu podatku dochodowego należnego za dany rok podatkowy podatnik musi już okre­ślić koszty uzyskania przychodów na podstawie faktycznych wartości - zarówno zysku operacyjnego, jak i po­datkowej wartości aktywów.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku docho­dowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »