| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy błędne określenie kursu oznacza konieczność korekty przychodu

Czy błędne określenie kursu oznacza konieczność korekty przychodu

Nasza spółka wyceniała przychód z tytułu usługi wyrażony w euro według kursu z dnia wystawienia faktury VAT, a powinna z dnia poprzedniego. Czy powinniśmy skorygować przychód?


rada

Wystawioną w walucie obcej fakturę dla celów podatku dochodowego należy przeliczyć według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Dlatego w omawianej sytuacji przyjęcie błędnego kursu spowoduje obowiązek skorygowania przychodu. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Przychód w walutach obcych należy przeliczać na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 12 ust. 2 updop). Datą powstania przychodu jest natomiast, co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 12 ust. 3d updop). Ustalając przychód w walucie obcej, należy zatem brać pod uwagę kurs ogłoszony w dniu poprzednim.

Jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty z danego dnia, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 15a ust. 4 updop).

Tak więc, różnice kursowe zwiększają odpowiednio - przychody jako dodatnie różnice kursowe albo - koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy. W przypadku gdy zostanie błędnie przeliczona faktura, będzie to skutkowało również powstaniem przychodu w błędnej wysokości, wynikającym z zawyżania lub zaniżania różnić kursowych.

• art. 12 i art. 15a ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »