| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy koszty rozbiórki wpływają na wartość początkową budynku

Czy koszty rozbiórki wpływają na wartość początkową budynku

Spółka akcyjna nabyła działkę z zamiarem wybudowania na niej swej siedziby. Na nabytej działce znajduje się stary pawilon handlowy, który przed rozpoczęciem budowy siedziby należy wyburzyć. Czy koszt rozbiórki tego pawilonu można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, czy też o ten koszt należy zwiększyć wartość początkową mającego powstać środka trwałego - nowej siedziby spółki.


MARCIN SZYMANKIEWICZ

doradca podatkowy w BDO Numerica

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednakże, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntu, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części. Wydatki te, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Co do zasady, budynki stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, stosownie do art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, stanowią środki trwałe podlegające amortyzacji.

Za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. Z kolei za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Koszt wytworzenia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego.

Jak trafnie zauważył Podlaski Urząd Skarbowy w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 21 grudnia 2004 r., nr P-/423/71/ MW/04, składnikiem kosztu wytworzenia będzie także wartość zakupionych usług obcych, w tym także związanych z rozbiórką i wyburzeniem niepotrzebnych obiektów znajdujących się na gruncie przeznaczonym pod nową inwestycję.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż koszt rozbiórki pawilonu handlowego stanowi element wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego (budynku biurowego). Spółka nie ma zatem prawa zaliczyć tych wydatków bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. W przyszłości dla spółki kosztem uzyskania przychodów mogą być odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m ustawy o CIT z uwzględnieniem art. 16.

(KK)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK