| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy prezent dla odchodzącego na emeryturę jest kosztem

Czy prezent dla odchodzącego na emeryturę jest kosztem

Jeden z naszych pracowników przechodzi na emeryturę. Firma zamierza kupić mu zegarek oraz oddać do wygrawerowania. Czy koszt zegarka oraz usługi grawerowania będzie kosztem podatkowym? Czy wartość zegarka łącznie z grawerowaniem należy dodać do wynagrodzenia pracownika i odprowadzić składki ZUS i podatek dochodowy?

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączone są co prawda nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat, ale dotyczy to nagród jubileuszowych w związku ze stażem pracy. Jak zaznaczaliśmy, nagroda dla pracownika z okazji jego odejścia na emeryturę jest przychodem z umowy o pracę. Przychód ten nie jest wyłączony z podstawy wymiaru składek na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. Tym samym od przekazanego upominku zakład pracy powinien naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. W podstawie wymiaru składek należy również uwzględnić wartość przekazanego pracownikowi zegarka łącznie z kosztami grawerowania. Wartość tego świadczenia rzeczowego powinna być ustalona według cen zakupu.

Ponieważ wartość przekazanego pracownikowi prezentu stanowi element wynagrodzenia, ewidencję należy przeprowadzić w następujący sposób:

Wn „Koszty wynagrodzeń”,

Ma „Rozrachunki z pracownikami”.

• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• § 1-3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2434

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK