| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy prezent dla odchodzącego na emeryturę jest kosztem

Czy prezent dla odchodzącego na emeryturę jest kosztem

Jeden z naszych pracowników przechodzi na emeryturę. Firma zamierza kupić mu zegarek oraz oddać do wygrawerowania. Czy koszt zegarka oraz usługi grawerowania będzie kosztem podatkowym? Czy wartość zegarka łącznie z grawerowaniem należy dodać do wynagrodzenia pracownika i odprowadzić składki ZUS i podatek dochodowy?

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączone są co prawda nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat, ale dotyczy to nagród jubileuszowych w związku ze stażem pracy. Jak zaznaczaliśmy, nagroda dla pracownika z okazji jego odejścia na emeryturę jest przychodem z umowy o pracę. Przychód ten nie jest wyłączony z podstawy wymiaru składek na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. Tym samym od przekazanego upominku zakład pracy powinien naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. W podstawie wymiaru składek należy również uwzględnić wartość przekazanego pracownikowi zegarka łącznie z kosztami grawerowania. Wartość tego świadczenia rzeczowego powinna być ustalona według cen zakupu.

Ponieważ wartość przekazanego pracownikowi prezentu stanowi element wynagrodzenia, ewidencję należy przeprowadzić w następujący sposób:

Wn „Koszty wynagrodzeń”,

Ma „Rozrachunki z pracownikami”.

• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• § 1-3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2434

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK