| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy przekazywanie pieniędzy między rachunkami walutowymi powoduje powstanie różnic kursowych

Czy przekazywanie pieniędzy między rachunkami walutowymi powoduje powstanie różnic kursowych

Firma otworzyła rachunek walutowy w euro, na który przesłała pieniądze z konta złotówkowego przeliczone po kursie bankowym 3,40 PLN/EUR. Przez kolejne dni pieniądze te wychodziły z rachunku walutowego na lokatę i wracały powiększone o odsetki. Czy w tego typu zdarzeniach wylicza się jakiekolwiek różnice kursowe, czy może różnica powstanie dopiero w momencie ponownego przewalutowania środków?


RADA

Przekazywanie pieniędzy między rachunkami walutowymi nie powoduje powstania różnic kursowych. Wyceny przekazywanych środków na lokatę należy dokonać po kursie historycznym, czyli zastosowanym pierwotnie w momencie wpływu pieniędzy na rachunek walutowy. Różnice kursowe powstaną dopiero w przypadku przekazania waluty na rachunek złotówkowy.

UZASADNIENIE

Przesunięcie środków z jednego rachunku walutowego na drugi nie powoduje wypłynięcia tych środków ze spółki - wartość waluty zgromadzonej na rachunku pozostaje ta sama. Dlatego w tym przypadku nie powstaną różnice kursowe.

Schemat

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W praktyce spółki stosują tu kurs historyczny, czyli taki, jaki przyjęto do wyceny wpływu danej waluty na pierwotny rachunek - w tym przypadku 3,40 PLN/EUR. Naliczone przez bank odsetki od lokaty stanowią przychody. Dlatego w świetle prawa podatkowego należy je przeliczyć po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania odsetek (art. 14 ust. 1a ustawy o pdof oraz art. 12 ust. 2 ustawy o pdop).

W momencie przesunięcia środków z rachunku walutowego na złotówkowy spółka powinna ustalić różnice kursowe. Tego typu operacja traktowana jest bowiem jak odsprzedaż waluty do banku. Należy wówczas dokonać wyceny według kursu kupna obowiązującego w dniu przekazania pieniędzy.

PRZYKŁAD

Spółka przekazała z rachunku złotówkowego 50 000 zł w celu utworzenia lokaty walutowej. Kurs faktycznie zastosowany do tej transakcji wynosił 3,40 PLN/EUR. Środki z rachunku walutowego postanowiono przeznaczyć na utworzenie lokaty w wysokości:

(50 000 zł : 3,40 PLN/EUR) = 14 705,88 euro.

1. Przekazanie środków z rachunku złotówkowego na rachunek walutowy

Wn konto„Rachunek walutowy” - w analityce: „Bieżący rachunek walutowy” 50 000,00

Ma konto„Rachunek złotówkowy” 50 000,00

Ewidencja pozabilansowa

Wn konto„Rachunek walutowy - euro” 14 705,88

2. Przelew środków na lokatę - 14 705,88 euro. Wycena przesuniętych środków na lokatę została dokonana według kursu historycznego, czyli według takiego, jaki był zastosowany w dniu wpływu tych środków na rachunek walutowy (3,40 PLN/EUR), dlatego czynność ta nie powoduje powstania różnic kursowych

Wn konto„Rachunek walutowy” - w analityce: „Lokaty” 50 000,00

Ma konto„Rachunek walutowy”

- w analityce: „Bieżący rachunek walutowy” 50 000,00

Ewidencja pozabilansowa

Wn konto„Rachunek walutowy”

- w analityce „Lokata w EUR” 14 705,88

Ma konto„Rachunek walutowy”

- w analityce „Bieżący rachunek walutowy w EUR” 14 705,88

3. Naliczenie odsetek od lokaty w wysokości 100 euro. Kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania odsetek wynosił 3,35 PLN/EUR.

Wycena według kursu kupna banku: (100 euro x 3,35 PLN/EUR) = 335 zł

Wn konto„Rachunek walutowy”

- w analityce: „Lokaty” 335,00

Ma konto„Przychody finansowe”

- w analityce: „Przychody z tytułu odsetek” 335,00

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK