| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

CIT

CIT

Zapowiedź 15 proc. CIT-u dla małych firm dobrze przyjęta przez przedsiębiorców

Business Centre Club, komentując exposé premier Beaty Szydło, pozytywnie ocenił zapowiedź wprowadzenia 15 proc. CIT-u dla małych firm oraz propozycje działań na rzecz rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości. »

Jak rozliczać opłaconą umowę o zarządzanie

Aktualizacja: 29.09.2008

W 2007 r. spółka zawarła z kontrahentem umowę o zarządzanie i podnajem powierzchni biurowej na okres dwóch lat. Z uwagi na uwarunkowania sytuacyjne spółka zainkasowała należne na podstawie umowy wynagrodzenie z góry. Jednocześnie wystawiona została dla kontrahenta faktura VAT na całą otrzymaną kwotę. Kwota ta została potraktowana jako zaliczka na poczet usług wykonywanych w przyszłości. Czy spółka prawidłowo kwalifikowała przychód jako 1/24 kwoty wynagrodzenia co miesiąc, czy też powinna dokonać kwalifikacji 1/2 wynagrodzenia po podpisaniu umowy (w 2007 r.) i 1/2 na początku kolejnego roku (2008) jej trwania? Jak należy rozumieć termin „okres sprawozdawczy” z updop? Czy zapłatę całości wynagrodzenia można było potraktować jako otrzymanie zaliczki? »

Jak rozliczyć ubezpieczenie na życie z elementem kapitałowym

Aktualizacja: 22.09.2008

Nasza spółka wdraża program lojalnościowy dla pracowników. Jednym z elementów tego programu jest grupowe ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym. Korzyści z funduszu są wypłacane pracownikom po upływie okresu lojalnościowego. Czy wydatki na tego rodzaju ubezpieczenie mogą być naszym kosztem? Czy opłacane za pracowników składki na ubezpieczenie są kosztem? »

Jak rozliczyć wydatki na rzecz rad nadzorczych

Aktualizacja: 18.09.2008

Problematyka wydatków na rzecz członków rady nadzorczej spółki wymaga dokładnej analizy. Zgodnie z przepisami nie wszystkie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. »

Czy prezent dla odchodzącego na emeryturę jest kosztem

Aktualizacja: 12.09.2008

Jeden z naszych pracowników przechodzi na emeryturę. Firma zamierza kupić mu zegarek oraz oddać do wygrawerowania. Czy koszt zegarka oraz usługi grawerowania będzie kosztem podatkowym? Czy wartość zegarka łącznie z grawerowaniem należy dodać do wynagrodzenia pracownika i odprowadzić składki ZUS i podatek dochodowy? »

Utracona pożyczka jako koszt

Aktualizacja: 09.09.2008

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek głównie osobom fizycznym na podstawie przepisów kodeksu cywilnego i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Spółka twierdzi, że wprawdzie nie jest bankiem, ale jest instytucją finansową, której działalność regulują przepisy ustawy - Prawo bankowe. Każdorazowo w przypadku gdy okazywało się, że spółka nie odzyska udzielonej pożyczki, kwota utraconej pożyczki była zaliczona do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b u.p.d.o.p. Czy spółka postępowała prawidłowo? »

Kiedy nie jest reprezentacją pokrycie kosztów noclegu

Aktualizacja: 04.09.2008

Spółka zainwestowała w mieszkania apartamentowe, gospodarstwo agroturystyczne i pensjonat. Wynajmuje je m.in. turystom weekendowym z Europy Zachodniej. Stara się uzyskać certyfikat od jednego z niemieckich centrów rezerwacji dla turystów. Przedstawiciele niemieckiej firmy na koszt polskiej spółki wizytowali każdy z obiektów przeznaczonych dla turystów, spędzając w nim noc. Poniesione wydatki to zwrot kosztów pobytu delegacji niemieckiej, obejmujące: koszty transportu, noclegi i wyżywienie. Usługi, z których skorzystała delegacja, nie odbiegały od usług oferowanych klientom spółki. Czy wydatki te mają charakter reprezentacyjny i podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów? »

Czy VAT naliczony od wydatków na reprezentację jest kosztem

Aktualizacja: 27.08.2008

Firma zorganizowała imprezę okolicznościową dla swoich kontrahentów. Wydatki poniesione na poczęstunek podczas imprezy zostały wyłączone z kosztów podatkowych. Czy mamy prawo zaliczyć do kosztów VAT naliczony? »

Zwrócona dotacja jako koszt

Aktualizacja: 18.08.2008

Nasza spółka otrzymała dotację na zakup sieci informatycznej od regionalnej Agencji Rozwoju. Wskutek uchybień formalnych spółka została zobowiązana do jej zwrotu. Czy zwróconą dotację możemy potraktować jako koszt podatkowy? »

Jak rozliczyć pożyczkę denominowaną w walucie obcej

Aktualizacja: 12.08.2008

W 2007 r. spółka z o.o. zaciągnęła pożyczkę, której kwota została wskazana w umowie w USD. Zgodnie z zapisami umowy sama pożyczka została wypłacona jako jej ekwiwalent w walucie polskiej (przeliczenia dokonano po ustalonym kursie z dnia podpisania umowy). W tej walucie miała zostać spłacona (aczkolwiek poszczególne raty do spłaty wyrażono w USD). »

Czy koszty rozbiórki wpływają na wartość początkową budynku

Aktualizacja: 31.07.2008

Spółka akcyjna nabyła działkę z zamiarem wybudowania na niej swej siedziby. Na nabytej działce znajduje się stary pawilon handlowy, który przed rozpoczęciem budowy siedziby należy wyburzyć. Czy koszt rozbiórki tego pawilonu można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, czy też o ten koszt należy zwiększyć wartość początkową mającego powstać środka trwałego - nowej siedziby spółki. »

Jak rozliczyć wydatki na promocję cudzej marki w systemie franszyzy

Aktualizacja: 29.07.2008

Spółka z o.o. XYZ prowadzi w systemie franszyzy 4 lodziarnie pod marką ABC. Umowa franszyzy zobowiązuje spółkę XYZ do promocji marki ABC poprzez wystrój każdego z lokali w sposób określony przez właściciela marki ABC. Pracownicy spółki XYZ w lodziarni muszą pracować w ubraniach z naszywkami i logo ABC. Ubrania te są nabywane na warunkach rynkowych (bez upustów). Czy wydatki na promocję marki ABC nienależącej do spółki XYZ są kosztem uzyskania przychodu naszej spółki (XYZ)? Spółka XYZ nie otrzymuje osobnego wynagrodzenia z tytułu promowania marki ABC. »

Jak ustalać wysokość zaliczek na CIT

Aktualizacja: 25.07.2008

Podstawową formą płatności CIT są zaliczki miesięczne. Należy jednak pamiętać, iż istnieją także inne sposoby rozliczania należnego podatku. »

Jak rozliczać koszty badań klinicznych

Aktualizacja: 23.07.2008

Spółka z o.o. prowadzi badania kliniczne. Czy ponoszone koszty związane z badaniami spółka powinna kwalifikować od razu w koszty uzyskania przychodu, czy są to koszty związane z rozpoczętą inwestycją i dopiero po zakończeniu badań klinicznych powinna przeksięgować w koszty uzyskania przychodu? »

Czy otrzymana kaucja jest przychodem do opodatkowania

Aktualizacja: 17.07.2008

Czy otrzymana przez spółkę z o.o. kaucja gwarantująca należyte wykonanie usług stanowi przychód tej spółki. Zgodnie z zawartą przez strony umową, jeżeli usługi będą wykonane należycie, kaucja podlega zwrotowi kontrahentowi; natomiast w przypadku nienależytego wykonania usług spółka ma prawo zatrzymać kaucję. »

Jak traktować podatkowo zakup wyposażenia niestanowiącego środków trwałych

Aktualizacja: 15.07.2008

Czy pierwsze wyposażenie hotelu - łóżka, fotele, meble (niezaliczone do środków trwałych) należy zaliczyć do kosztów podatkowych w momencie poniesienia? Czy możemy je rozliczyć w czasie? Prowadzimy księgi rachunkowe i rachunkowo ustalono, że wydatki te zostaną rozliczone w okresie 12 miesięcy. »

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »