| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak traktować podatkowo odsetki od kredytu przeznaczonego na zakup akcji

Jak traktować podatkowo odsetki od kredytu przeznaczonego na zakup akcji

Nasza spółka zainwestowała i zakupiła akcje innej spółki. Na sfinansowanie inwestycji zaciągnęliśmy kredyt. W jakim momencie odsetki od tego kredytu można zaliczyć do kosztów? Czy w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, czy też dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji?


RADA

Odsetki od kredytu na zakup akcji można zaliczyć do kosztów spółki w momencie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) updop).

UZASADNIENIE

Problem spółki wynika z wątpliwości przy interpretacji art. 16 ust. 1 pkt 8 updop. Na jego podstawie kosztów podatkowych nie stanowią wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych. Wydatki takie są jednak kosztem z odpłatnego zbycia tych udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych. Interpretując określenie „wydatki na nabycie”, należy uznać, że do kosztów (ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji) są zaliczane wszelkie koszty bezpośrednio związane z nabyciem udziałów lub akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów lub akcji. Do przykładowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji należy zaliczyć zapłaconą cenę udziałów lub akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem, np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.

WAŻNE!

Kosztów podatkowych nie stanowią wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych.

Koszty zaciągniętego przez spółkę kredytu na zakup akcji, np. w postaci odsetek (ale również prowizji, a przy pożyczce dewizowej także różnic kursowych), nie są jednak bezpośrednimi wydatkami na nabycie akcji, ale zapłatą za kredyt.

Kosztem uzyskania przychodu mogą być skapitalizowane odsetki od pożyczki (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) updop). Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 updop do kosztów nie zalicza się zaś naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od pożyczki. Odsetki stanowią więc koszt uzyskania przychodu, jeżeli zostaną faktycznie zapłacone lub skapitalizowane. Oczywiście, by stanowić koszty, odsetki muszą być poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (art. 15 ust. 1 updop).

Reasumując, odsetki od kredytu na zakup akcji będą stanowiły dla spółki koszt uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Powyższe stanowisko potwierdzają również pisma organów podatkowych. Na przykład w piśmie Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 21 września 2007 r., sygn. 1473/986/KDO/423/81/07/BC, czytamy:

Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w piśmie Ministra Finansów z 7 sierpnia 2002 r. istotne jest bowiem rozdzielenie pojęć - wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Użycie przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sformułowania „wydatki na nabycie” oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów (akcji), zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów (akcji), bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów lub akcji. Typowymi kosztami warunkującymi nabycie udziałów (akcji) są niewątpliwie zapłacona cena udziałów (akcji) oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem. Jednak odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych w celu zakupienia akcji związane są ze źródłem finansowania, a zatem nie są wydatkami na nabycie udziałów (akcji). Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji). Ponieważ te odsetki niewątpliwie pozostają w związku z przychodami podatnika, a zatem stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty (kapitalizacji).

Takie samo stanowisko organy podatkowe zajęły np. w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 sierpnia 2008 r., sygn. ILPB3/423-289/08-2/HS, oraz Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 13 września 2007 r., sygn. 1472/ROP1/423-294/07/AK.

• art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 8, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) i pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Ewa Leszczyńska

ekspert w zakresie podatków

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »