| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy zwolnienie z odsetek za zwłokę jest przychodem

Czy zwolnienie z odsetek za zwłokę jest przychodem

Na potrzeby prowadzonej działalności spółka zakupiła dużą partię komputerów przenośnych dla swoich pracowników. Na skutek problemów ze ściągnięciem należności od swoich kontrahentów spółka miała jednak duże trudności z terminowością zapłaty za komputery. Sprzedawca zażądał dodatkowo odsetek z tytułu zwłoki w zapłacie za towar. W wyniku negocjacji spółka zobowiązała się jednak do zakupu następnej partii komputerów w bliskiej przyszłości. Sprzedawca zdecydował wówczas o umorzeniu odsetek. Czy umorzenie odsetek spowoduje powstanie u spółki przychodu?


RADA

Nie, w spółce nie powstanie przychód z tytułu umorzenia odsetek za nieterminowe płatności za nabyte towary. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określa dla odsetek odrębny od ogólnego sposób kwalifikowania ich do przychodów oraz kosztów podatkowych. Odsetki wierzyciel powinien uznać za przychód dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania (metoda kasowa). Odpowiednio - dłużnik powinien uznać odsetki za koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłacenia (art. 12 ust. 4 pkt 2 updop). Nie znajdzie więc w ich przypadku zastosowania zasada, zgodnie z którą:

za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 3 updop).

W każdym przypadku obowiązek rozpoznania przychodu z tytułu odsetek powstanie dopiero w dacie ich otrzymania. Przepis art. 12 ust. 4 pkt 2 updop stanowi więc wyjątek względem przepisów art. 12 ust. 3 updop.

WAŻNE!

Odsetki są przychodem dla wierzyciela dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania i odpowiednio kosztem uzyskania przychodów u dłużnika w momencie ich zapłacenia.

Z tego względu w przypadku zwolnienia spółki z zapłaty odsetek nie powinien być zastosowany przepis stanowiący, że przychodem jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań. Przepis o zasadach kwalifikowania odsetek ma w tej sytuacji pierwszeństwo.

W interpretacji z 15 października 2008 r., nr IP-PB3-423-1151/08-2/KR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, akceptując stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z 13 stycznia 1999 r. (pismo nr PB3-5912-722-6D4/I-JS/98), że:

(...) dla odsetek określony został inny tryb i zasady opodatkowania niż dla przychodów związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 12 ust. 3 ustawy CIT. W konsekwencji „odsetki od należności (...)” naliczone, lecz nieotrzymane zgodnie z warunkami umowy, nie stanowią u wierzyciela przychodów. Odsetki takie są przychodami w dacie faktycznego otrzymania i odpowiednio w tej samej dacie zapłacone przez dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów. Oznacza to, że podjęte przez strony umowy decyzje odnośnie do odsetek niezapłaconych o ich umorzeniu, odroczeniu terminów płatności odsetek (prolongowaniu), obniżeniu oprocentowania, całkowitym lub częściowym zaniechaniu naliczania odsetek zarówno u wierzyciela, jak i dłużnika są podatkowo obojętne, chyba że zachodzą okoliczności określone w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

PRZYKŁAD

Spółka BETON-BUD zamówiła u kontrahenta wykonanie usługi szkolenia części pracowników w zakresie przepisów BHP. Ponieważ na skutek przejściowych trudności BETON-BUD dokonał zapłaty za wykonaną usługę znacznie po uzgodnionym terminie, kontrahent wezwał BETON-BUD do zapłaty ustawowych odsetek w wysokości 1200 zł. BETON-BUD zaproponował jednak układ, w ramach którego zobowiązał się do wyłącznego korzystania z usług kontrahenta przy przeprowadzaniu okresowych szkoleń z zakresu BHP przez okres kolejnych dwóch lat. W zamian za to kontrahent umorzył odsetki.

BETON-BUD nie uzyska przychodu z tytułu umorzenia odsetek, ponieważ w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania przepis art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) updop, lecz przepis art. 12 ust. 4 pkt 2 updop.

• art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a), ust. 4 pkt 2, art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

Marcin Gawlik

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK