| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych

Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych

Amortyzacji podlegają również wartości niematerialne i prawne. Nie można ich zatem co do zasady od razu „wrzucić w koszty”, a tylko poprzez rozłożone w czasie odpisy amortyzacyjne.

Podatnik może też zaliczyć niskoocenny składnik majątku do wartości niematerialnych i prawnych. W takim przypadku ma dwie możliwości działania: amortyzowanie tego składnika na zasadach ogólnych albo jednorazowa amortyzacja w miesiącu oddania go używania lub w miesiącu następnym.

Dla wartości niematerialnych i prawnych stawki amortyzacyjne ustala się na podstawie art. 16m ustawy CIT. Dla większości wartości niematerialnych i prawnych ustawodawca określił minimalny okres amortyzacji i na tej podstawie podatnik powinien sam ustalić stawkę amortyzacyjną.

Stawki amortyzacyjne ustala się na cały okres amortyzacji przed rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przepisy prawne nie dopuszczają zmiany stawki amortyzacyjnej w trakcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Ustawa o CIT nie przewiduje zwiększania wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej o nakłady związane z jej ulepszeniem. Takie wydatki można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, o ile zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wymienione pośród kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Podstawa prawna:

- art. 16b ust. 1, art. 16h ust. 1 pkt 1, art. 16k ust. 7, art. 16d ust. 1, art. 16f ust. 3, art. 16m ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »