| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Czy spółka może amortyzować budynki przeznaczone pod wynajem

Czy spółka może amortyzować budynki przeznaczone pod wynajem

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuje budynki. Niektóre z nich nie są jednak aktualnie wynajmowane. Czy spółka może amortyzować wszystkie budynki, czy tylko te obecnie wynajmowane.

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Amortyzacji podlegają co do zasady stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty,
  • o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Musimy jednak pamiętać, że nie podlegają amortyzacji składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane.

Zasada ta ma jednak zastosowanie jedynie do przypadków zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki są używane. Nie dotyczy natomiast sytuacji w której działalność gospodarcza jest prowadzona, a składniki majątkowe nie są aktualnie wykorzystywane.
Spółka nie wskazała, że nie prowadzi działalności gospodarczej albo zawiesiła jej prowadzenie. Jej pytanie dotyczy sytuacji, w której niektóre budynki przeznaczone na wynajem są wynajmowane, a niektóre z posiadanych budynków nie są aktualnie wynajmowane.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Jeżeli więc spółka prowadzi działalność gospodarczą i w jej ramach zajmuje się wynajmem to może amortyzować wszystkie budynki stanowiące jej środki trwałe, w tym również te, które nie są przedmiotem najmu. Fakt, że część środków trwałych spółka nie wynajmuje nie ma znaczenia z punktu widzenia amortyzacji.

Oczywiście dokonywane przez podatnika odpisy amortyzacyjne od wynajmowanych środków trwałych będą stanowiły jego koszty uzyskania przychodów.

Podstawa prawna:
- art. 15 ust. 6, art. 16a ust. 1, art. 16c pkt 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK