| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Czego nie możemy amortyzować

Czego nie możemy amortyzować

Niektóre składniki majątkowe nie podlegają amortyzacji. Zostały one wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Wśród składników majątkowych od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych znajdują się zarówno środki trwałe jak i wartości niematerialne i prawne.

1. Grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów

Grunty nie podlegają amortyzacji zarówno w prawie podatkowym jak i prawie bilansowym.

Prawo wieczystego użytkowania gruntów zostało określone w przepisach kodeksu cywilnego. Z prawa tego wynikają dla użytkownika wieczystego dwa uprawnienia: prawo do korzystania z nieruchomości, ale w sposób określony w umowie oraz prawo do rozporządzania swoim prawem, co oznacza, że użytkownik wieczysty może przenieść prawo użytkowania na inną osobę. Warto jednak pamiętać, że budynek wybudowany na gruncie wieczyście użytkowanym stanowi własność podatnika, nie jest budynkiem wybudowanym na cudzym gruncie i może być amortyzowany.

2. Budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Amortyzacji nie podlegają również budynki, lokale, budowle i urządzenia, które stanowią spółdzielcze zasoby mieszkaniowe albo budynki, lokale, budowle i urządzenia, które spółdzielnie wykorzystują w prowadzonej działalności społeczno-wychowawczej.

W przepisach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jak i przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdziemy definicji pojęcia zasobów mieszkaniowych. Ustawodawca wyłączając z amortyzacji spółdzielcze zasoby mieszkaniowe przyjął szerokie znaczenie tego pojęcia, nie ograniczające się jedynie do budynków i lokali mieszkalnych. Przepis odnosi do zasobów mieszkaniowych, w tym budynków, lokali, budowli i urządzeń.

Patrz: postanowienie Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu, nr PDP/E/4218-1-4/06, postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 18 grudnia 2006r., nr BI/423-0369/06,DP/423-0142/06/AK.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

3. Dzieła sztuki i eksponaty muzealne

W prawie nie znajdziemy definicji „dzieła sztuki”. Decydować więc będzie ocena subiektywna właściciela. Pamiętajmy jednak, że z oceną mogą nie zgodzić się organy skarbowe.

Eksponaty muzealne to zbiory z różnych dziedzin (sztuki, nauki, techniki), które przedstawiają wartość historyczną, artystyczną, poznawczą i z tego względu kwalifikują się do umieszczenia w muzeum.

4. Wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy CIT

Wartość firmy nie podlega amortyzacji, jeżeli przedsiębiorstwo albo jego część zostały nabyte w drodze innej niż kupno, wniesienie do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji, przyjęcie do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.

5. Nieużywane składniki majątku

Nie podlegają amortyzacji składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane.
Składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano prowadzenia działalności.

Polecamy: VAT 2011

6. Nieprowadzenie działalności gospodarczej.

Odpisów amortyzacyjnych nie dokonują podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku.

Podstawa prawna
- art. 16c, art. 16f ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK