| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Metoda degresywna amortyzacji

Metoda degresywna amortyzacji

Ta metoda dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest wykorzystywana raczej w ograniczonym zakresie, bowiem możliwość jej zastosowania ogranicza się wyłącznie do środków trwałych ujętych w grupie 3 - 6 i 8 KŚT oraz do środków transportu, przy czym z kategorii tej wyłączone są samochody osobowe.

Zgodnie z art. 16k ust. 1 i 2 ustawy o CIT podatnicy w przypadku środków trwałych określonych powyżej, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawek amortyzacji określonych w wykazie, powiększonych o współczynnik nie wyższy niż 2,0.

Jednocześnie w odniesieniu do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenach o szczególnie wysokim stopniu bezrobocia, zagrożonych recesją lub degradacją społeczną ustawodawca określił preferencje podatkowe w postaci możliwości amortyzowania użytkowanych środków trwałych w krótszym okresie aniżeli wynikający z zasad ogólnych, przy zastosowaniu współczynnika o wartości maksymalnej 3,0.

Jest to jednakże możliwość czysto hipotetyczna, ponieważ w chwili obecnej nie ma rozporządzenia Rady Ministrów, które określałoby takie tereny.

Ostatnio obowiązujące w tej kwestii rozporządzenie Rady Ministrów z 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym (Dz.U. Nr 110, poz. 1264 z późn. zm.) przestało obowiązywać 1 stycznia 2006 roku, na mocy art.149 ust.2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).

Jak amortyzować najkorzystniej

Metoda liniowa amortyzacji

Metoda indywidualna amortyzacji

Sposób dokonywania odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu metody degresywnej przebiega przy zastosowaniu następujących zasad:

1. podwyższone stawki amortyzacji w czasie trwania okresu amortyzacji stosuje się do wartości początkowej pomniejszonej w każdym następnym roku podatkowym o sumę odpisów dokonanych w latach poprzednich;

2. od początku roku podatkowego, w którym wartość dokonanego odpisu byłaby niższa niż dokonana przy zastosowaniu metody liniowej, amortyzacji dokonuje się zgodnie z zasadami właściwymi dla metody liniowej.

Klasyfikacja Śródków Trwałych (KŚT)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK