| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Sprzedaż środka trwałego przez podmiot działający na obszarze SSE a zwolnienie z CIT

Sprzedaż środka trwałego przez podmiot działający na obszarze SSE a zwolnienie z CIT

Czy podatnikowi podatku CIT prowadzącemu działalność produkcyjną na terenie SSE przysługuje prawo do zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży środka trwałego wykorzystywanego do produkcji strefowej (przy założeniu, że upłynęło 5 lat od dnia wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych)?

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawy o CIT) wolne od podatku dochodowego są dochody podatników (...) uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o SSE, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie niniejszego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Stosownie natomiast do art. 17  ust. 4 tej samej ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Biorąc powyższe unormowania pod uwagę należy wskazać, iż zwolnienie od podatku przysługuje z tytułu działalności prowadzonej wyłącznie: 

- na terenie specjalnej strefy ekonomicznej;

- w zakresie określonym w zezwoleniu.

Jeżeli dany rodzaj (przedmiot) działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu. Podobnie w przypadku, gdy dany rodzaj działalności jest prowadzony poza terenem strefy, wówczas również działalność taka nie będzie podlegała zwolnieniu.

Co za tym idzie, przychodami podlegającymi zwolnieniu, czyli uzyskiwanymi z tytułu działalności prowadzonej w SSE, są jedynie przychody z tytułu działalności wykonywanej na  terenie SSE np.: produkcji. W związku z tym sprzedaż maszyny nie powinna być traktowana jako wyprodukowanie na terenie strefy  produktu przez Spółkę, a co za tym idzie – nie może podlegać zwolnieniu z opodatkowania nawet wtedy, gdy zezwolenie spółki na działalność w SSE obejmuje działalność handlową w zakresie takich maszyn.

Wydatki na spory sądowe w kosztach podatkowych

Upadłość kontrahenta – skutki w CIT

Co więcej, organy podatkowe w przypadku objęcia przez podatnika omawianego przychodu zwolnieniem z opodatkowania mogą podnosić zarzut, iż omawiana sprzedaż faktycznie jest działalnością handlową polegająca na odsprzedaży maszyny – co na mocy §2 ust. 1 pkt  8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych w ogóle nie może stanowić przedmiotu objętego zezwoleniem na działalność prowadzoną w SSE.

W tym miejscu warto dodać, iż w zakresie sprzedaży środków w trwałych wykorzystywanych do działalności strefowej wypowiadały się także organy podatkowe.  Tematu tego dotyczyła między innymi interpretacja prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi nr IPTPB3/423-146/13-2/IR z 12 lipca 2013 r. w której organ stwierdził:  Przychody uzyskiwane ze sprzedaży surowców i środków trwałych nie stanowią działalności gospodarczej wymienionej w zezwoleniu. Jest to działalność pośrednio tylko związana z działalnością gospodarczą wymienioną w zezwoleniu. Nie jest to również działalność pomocnicza niezbędna do realizacji zakresu działalności wymienionej w zezwoleniu, gdyż sprzedaż surowców i środków trwałych nie wpływa na realizację zakresu działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu.

 Należy podkreślić, iż zwolnienia podatkowe są odstępstwem od zasady powszechności i równości opodatkowania, a przepisy dotyczące zwolnień powinny być interpretowane w sposób ścisły, przede wszystkim według reguł wykładni językowej.  Reasumując, biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego i przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego tut. Organ stoi na stanowisku, iż dochód uzyskany ze sprzedaży hali magazynowej, środków trwałych i surowców nie podlega zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie jest to dochód z działalności objętej zwolnieniem prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia. (podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPBI/2/423-1572/10/AK z dnia 8 grudnia 2010 r.).

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »