| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Ustalenie wartości początkowej licencji w przypadku opłat periodycznych

Ustalenie wartości początkowej licencji w przypadku opłat periodycznych

W przypadku ponoszenia cyklicznych opłat za nabycie licencji, na jej wartość początkową składać się będzie wyłącznie pierwsza opłata.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o PDOP prawa majątkowe (w tym licencje) nabywane od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają amortyzacji zgodnie z przepisami art. 16a-16m ustawy o PDOP (art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o PDOP). Jeżeli zatem licencja nabyta od licencjodawcy używana jest dłużej niż rok oraz wykorzystywana jest na potrzeby związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, to należy uznać, że spełnia ona warunki do uznania jej za wartość niematerialną i prawną w rozumieniu przepisów ustawy o PDOP.

Składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c ustawy o PDOP (w tym licencje) wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Następnie od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wartości te wprowadzono do ewidencji należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej.

Polecamy: INFORLEX Biznes

Wartość początkową prawa majątkowego jakim jest licencja ustala się o oparciu o cenę nabycia (art. 16g ust. 14 ustawy o PDOP), przy czym w przypadku gdy opłata licencyjna uiszczana jest periodycznie, wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej (licencji) należy ustalić w wysokości pierwszej opłaty. Kolejne opłaty licencyjne nie zwiększają wartości początkowej WNiP, lecz stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów jako koszty pośrednie, które na podstawie art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o PDOP należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21.02.2014 r., znak: ILPB4/423-455/13-2/MC).

Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla licencji powinien wynosić minimum 60 miesięcy (art. 16. ust. 1 ustawy o PDOP). W tym miejscu zasygnalizować należy także, że zgodnie z art. 16d ust. 1 możliwe jest niedokonywanie odpisów od składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 10.000 zł. Wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania. W takiej sytuacji podatnik może również dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

Przemysław Szwed, Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK