REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentację cen transferowych trzeba przygotować rzetelnie

Dokumentację cen transferowych trzeba przygotować rzetelnie
Dokumentację cen transferowych trzeba przygotować rzetelnie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dokumentacja podatkowa cen transferowych powinna zostać sporządzona rzetelnie i zawierać wszystkie elementy, które zostały enumeratywnie wymienione w ustawach o podatkach dochodowych. Dokumentacja taka powinna być również przygotowywana przez podatników na bieżąco, a nie jedynie na potrzeby przedłożenia organowi podatkowemu w trakcie postępowania.

Autopromocja

Dokumentacja cen transferowych przygotowana w sposób nierzetelny nie stanowi dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższą tezę potwierdził w wyroku z dnia 13 października 2016 r. (sygn. akt II FSK 2288/14) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdzając, że tylko rzetelna i sporządzona „na bieżąco” dokumentacja dla transakcji między podmiotami powiązanymi może stworzyć podatnikowi możliwość przedstawienia wszelkich okoliczności, które dają wystarczającą podstawę do uwzględnienia rynkowego charakteru takich transakcji.

Wskazane orzeczenie NSA potwierdza wnioski płynące z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim (sygn. akt I SA/Go 86/14), którego treść wzbudziła swego czasu liczne kontrowersje.

Stan faktyczny

Przedmiotowe orzeczenie dotyczyło spółki, wobec której przeprowadzono postępowanie kontrolne. W rezultacie przeprowadzonych czynności dowodowych wykazano zawyżenie kosztów uzyskania przychodów oraz zaniżenie przychodów. W ocenie organu kontrolnego miało to związek z transakcjami z podmiotem powiązanym, w wyniku których spółce narzucono warunki odmienne od warunków, jakie ustaliłyby między sobą niezależne podmioty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ uznał dokumentację cen transferowych przedłożoną przez spółkę za nierzetelną z uwagi na fakt, iż została ona przygotowana w trakcie i jedynie na potrzeby prowadzonego postępowania kontrolnego. Ponadto – jak wskazał organ – podpisy na dokumentacji zostały złożone przez osoby, które w badanym przez organ roku podatkowym nie pełniły jakichkolwiek funkcji w spółce.

W konsekwencji organ kontrolny dokonał oszacowania dochodów spółki w trybie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) – z zastosowaniem metody marży transakcyjnej netto w obliczu braku możliwości zastosowania innych metod wskazanych w art. 11 ust. 2 ustawy o CIT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 3 kwietnia 2014 r. (sygn. akt I SA/Go 86/14) uznał, że skarga spółki na decyzję organu nie zasługuje na uwzględnienie. WSA uznał za chybione stanowisko spółki, zdaniem której nie miała ona obowiązku sporządzenia dokumentacji na bieżąco, a jedynie przedłożenia jej na żądanie organu podatkowego. Sąd podkreślił również, iż spółka – pomimo wezwań – nie przedstawiła żadnych kalkulacji cen ani dokumentów i danych, które umożliwiłyby przygotowanie takiej kalkulacji, co mogłoby mieć korzystny dla spółki wpływ na przeprowadzone przez organ szacowanie jej dochodów za badany rok podatkowy.

Stanowisko NSA

Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do stanowiska organów kontrolnych oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim i tym samym uznał, iż skarga kasacyjna na wskazany powyżej wyrok WSA nie ma uzasadnionych podstaw, w związku z czym podlega oddaleniu.

Poza odniesieniem się do zarzutów dotyczących naruszenia przez WSA przepisów prawa procesowego, Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił również uwagę na kilka kwestii merytorycznych. Przede wszystkim Sąd podkreślił, iż poza sporem pozostaje brak prawidłowej dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o CIT, zwracając przy tym uwagę na fakt, że została ona przygotowana w trakcie i na potrzeby prowadzonego postępowania kontrolnego.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

NSA wskazał, jakie elementy powinna zawierać rzetelnie sporządzona dokumentacja cen transferowych i podkreślił, że taka dokumentacja może stworzyć podatnikowi możliwość przedstawienia wszelkich okoliczności, które dają wystarczającą podstawę do uwzględnienia rynkowego charakteru transakcji opisanych w dokumentacji. Dlatego też pełni ona – w pewnym sensie – funkcję gwarancyjną dla podatnika i to w interesie podatnika leży przedstawienie organom podatkowym takiej dokumentacji, która świadczyłaby o wycenie przedmiotu transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi na poziomie cen rynkowych.


Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny przytoczył – za WSA – treść wyroku NSA z dnia 8 lutego 2000 r. (sygn. akt I SA/Wr 1121/91) i zaznaczył, że „to strona postępowania, chcąc wywodzić pozytywne dla siebie skutki prawne odnośnie okoliczności, które powinny wynikać z prawidłowo prowadzonej przez nią dokumentacji podatkowej, a z uwagi na występujące w niej uchybienia, nie będące udowodnionymi, chcąc ich dowieść w trakcie postępowania podatkowego, powinna sama przedstawić organowi podatkowemu korzystne dla twierdzeń środki dowodowe (…)”.

Na koniec NSA potwierdził, iż wbrew twierdzeniom spółki przedłożona przez nią dokumentacja cen transferowych nie stanowi dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o CIT.

Podsumowanie

Zaprezentowany powyżej wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego jednoznacznie potwierdza, iż dokumentacja podatkowa dla transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi powinna zostać sporządzona rzetelnie i zawierać wszystkie elementy, które zostały enumeratywnie wymienione w art. 9a ustawy o CIT (oraz art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Co więcej, dokumentacja taka powinna być przygotowywana przez podatników na bieżąco, a nie jedynie na potrzeby przedłożenia organowi podatkowemu w trakcie postępowania.

Należy jednocześnie zgodzić się z NSA, iż jedynie prawidłowo przygotowana dokumentacja cen transferowych może stanowić silne narzędzie w rękach podatnika w przypadku ewentualnej kontroli transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi.

Autor: Adrian Kardaś, Konsultant w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA