REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie

Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie /Fot. Fotolia
Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów przedstawił ostateczną wersję projektu rozporządzenia w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku CIT. Nowe regulacje mają na celu wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wymaganego zakresu informacji zawartych w dokumentacji podatkowej cen transferowych.

Autopromocja

Dnia 7 września 2017 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się finalna wersja rozporządzenia w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych („Rozporządzenie”). W przeciwieństwie do wstępnego projektu Rozporządzenia z czerwca br., jego finalna wersja zawiera wiele pozytywnych zmian w stosunku do ostatniego projektu rozporządzenia.

Celem Rozporządzenia jest wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wymaganego zakresu informacji zawartych w dokumentacji podatkowej. Przedmiotowe rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („Ustawa o CIT”) w zakresie:

  • art. 9a ust. 2b pkt 1 lit. b-d czyli tzw. dokumentacji lokalnej („Local file”),
  • art. 9a ust. 2b pkt. 2 tj. analiz porównawczych („benchmarków”), a także
  • art. 9a. ust. 2d pkt. 2-6 czyli dokumentacji grupowej („Master file”).

W niniejszym artykule zostaną poruszone kluczowe zagadnienia dotyczące dokumentacji lokalnej oraz analiz porównawczych.

Dokumentacja lokalna

Pierwszym z opisywanych w Rozporządzeniu elementów dokumentacji podatkowej cen transferowych jest Local file. Istotnym zagadnieniem, które zostało doprecyzowane, jest wartość transakcji w kontekście danych finansowych. Wytyczne Ministerstwa Finansów określają, iż wartość transakcji powinna wynikać z wystawionych lub otrzymanych faktur. W sytuacji gdy takich dokumentów brak, należy odwołać się do wartości występujących w umowach lub innych istotnych dokumentach. W ramach informacji dotyczących danych finansowych należy również wyszczególnić otrzymane lub przekazane płatności związane z dokumentowanymi transakcjami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym elementem dokumentacji lokalnej, który został sprecyzowany, są wymagane informacje dotyczące identyfikacji podmiotów powiązanych. O ile zakres informacji – nazwa podmiotów powiązanych, dane adresowe czy numer identyfikacji podatkowej – nie jest znaczący, o tyle należy zwrócić uwagę na termin z jakim przedmiotowe dane powinny być zgodne – dzień rozpoczęcia roku podatkowego. W przypadku podmiotów sporządzających dokumentację po jego zakończeniu, dane powinny być zgodne ze stanem obowiązującym ostatniego dnia zakończenia roku podatkowego.

Ostatnim doprecyzowanym elementem dokumentacji lokalnej jest opis przebiegu transakcji, który powinien nie tylko obejmować analizę funkcjonalną – jak dotychczas – ale także profil funkcjonalny, który powinien stanowić zwięzły opis realizowanych transakcji w ramach łańcucha wartości dodanej. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż w zakresie analizy funkcjonalnej Ministerstwo Finansów podkreśliło rolę wartości niematerialnych i prawnych oraz kapitału ludzkiego w kontekście angażowanych aktywów. W przypadku gdy więcej niż jeden podmiot pełni funkcje związane z wartościami niematerialnymi, to zgodnie z Rozporządzeniem pożądaną praktyką będzie wskazanie podmiotów posiadających tytuł prawny do tych wartości wraz z określeniem rodzaju tego tytułu, a także podmiotów angażujących kapitał ludzki w zarządzanie lub kontrolę nad wartościami niematerialnymi i prawnymi, jak również finansujących opracowanie lub ulepszanie tych aktywów.

Analiza porównawcza

Drugim istotnym elementem dokumentacji podatkowej poruszanym w Rozporządzeniu są analizy porównawcze, które od 1 stycznia 2017 r. są obowiązkowe dla podmiotów, których przychody lub koszty księgowe przekraczają próg 10 mln EUR. W zakresie informacji, jakie należy zawrzeć w opisie benchmarku, wartym uwagi elementem jest wyszczególnienie założeń stanowiących podstawę analizy danych porównawczych oraz uzasadnienie powodów uznania, iż dokonany wybór danych pozwala na uzyskanie największej porównywalności. W tym celu należy opisać cechy charakterystyczne dóbr, usług bądź innych świadczeń będących przedmiotem transakcji, przedstawić analizę funkcjonalną, opisać strategię gospodarczą, określić warunki transakcji, a także uzasadnić, iż warunki rynkowe pozwalają uznać dany obszar geograficzny za porównywalny.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W ramach przedmiotowych wytycznych należy również zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z poprzednią wersją projektu Rozporządzenia, pozostał zapis o możliwości pominięcia niektórych elementów opisu w sytuacji gdy wykonywana analiza porównawcza ich nie wymaga.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę powyższe, należy pozytywnie ocenić finalną wersję projektu Rozporządzenia z uwagi na szeroki zakres doprecyzowanych informacji. Niemniej warto zauważyć, iż wciąż pozostają zagadnienia – takie jak pojęcie transakcji czy sposobu grupowania transakcji jednego rodzaju, których Rozporządzenie nie precyzuje. Niezależnie od oceny, przedmiotowe rozporządzenie zostało przedłożone Ministrowi Finansów do popisania i należy uznać je za wersję ostateczną na obecnym etapie. Opis zakresu pożądanych informacji zawartych w dokumentacji grupowej będzie przedmiotem odrębnego artykułu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Autor: Zespół Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA