REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe - wypełnianie i składanie formularzy CBC-P i CBC-R

Ceny transferowe - wypełnianie i składanie formularzy CBC-P i CBC-R
Ceny transferowe - wypełnianie i składanie formularzy CBC-P i CBC-R

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów 27 października 2017 r. opublikowało 14 odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wypełniania i składania formularzy CBC-P oraz CBC-R.

Powiadomienie CBC-P

1.  Kto jest zobowiązany do złożenia powiadomienia CBC-P?

Autopromocja

Do złożenia powiadomienia CBC-P jest zobowiązana każda jednostka wchodząca w skład grupy podmiotów, w przypadku gdy jej wyniki są konsolidowane w sprawozdaniu finansowym grupy, a skonsolidowane przychody grupy przekraczają 750 mln EUR rocznie. W takiej sytuacji jednostka powiadamiania, że: 

  • sama jest jednostką dominującą lub jednostką wyznaczoną do przygotowania i złożenia CBC-R dla całej grupy, albo 
  • jest jednostką należącą do grupy zobowiązanej do składania CBC-R i jako taka w swoim powiadomieniu CBC-P wskazuje jednostkę raportującą oraz państwo lub terytorium, w którym zostanie złożony CBC-R.

2, Czy w przypadku gdy jednostka dominująca z grupy nie ma obowiązku składania CBC-R za 2016 r., podmiot krajowy jest zobowiązany do złożenia CBC-P?

W takiej sytuacji podmiot krajowy nie ma obowiązku składania CBC-P za 2016 r., natomiast ma takie prawo i może złożyć CBC-P.

3. Jaki jest termin na złożenie CBC-P?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli sprawozdawczym rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, to:

  • CBC-P za 2016 r. należy złożyć do końca października 2017 r.,
  • CBC-P za 2017 r. należy złożyć do końca grudnia 2017 r.,
  • CBC-P za rok 2018 i lata następne należy złożyć go końca grudnia roku, którego powiadomienie dotyczy.

Jeśli sprawozdawczy rok obrotowy jest inny niż rok kalendarzowy, to:

  • CBC-P za rok rozpoczynający się pomiędzy 1.01.2016 a 31.12.2016 należy złożyć w ciągu 10 miesięcy od zakończenia tego roku sprawozdawczego,
  • W kolejnych latach – do końca danego roku sprawozdawczego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

4. W jakiej formie należy złożyć CBC-P (papierowej czy elektronicznej)?

CBC-P może być złożone zarówno w formie papierowej jak i w formie elektronicznej. Podatnik ma wolność wyboru formy, w której składa CBC-P, natomiast ze względu na istnienie możliwości składania drogą elektroniczną Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z takiej formy.

5. Czy składając CBC-P w formie papierowej należy obowiązkowo korzystać z oficjalnego formularza CBC-P?

W przypadku składania powiadomienia w formie papierowej, podatnik może albo skorzystać z formularza CBC-P albo złożyć powiadomienie na własnym wzorze pisma. 

W przypadku skorzystania z drugiej opcji, należy pamiętać, że powiadomienie powinno zawierać wszystkie informacje wymagane ustawą z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Zatem powiadomienie powinno zawierać w szczególności: 

  • dane adresowe i identyfikacyjne jednostki składającej powiadomienie: nazwę, adres i NIP, 
  • dane adresowe i identyfikacyjne jednostki raportującej: nazwę, adres i TIN, 
  • wskazanie roku obrotowego, za który będzie przekazana informacja o grupie podmiotów, 
  • państwo lub terytorium, w którym zostanie przekazana informacja o grupie podmiotów.

Powiadomienie wysyłane w formie papierowej musi być podpisane.

6. Gdzie należy złożyć CBC-P w formie papierowej?

W przypadku gdy podatnik zdecyduje się na złożenie CBC-P w formie papierowej, powiadomienie takie należy skierować pod adres:

Ministerstwo Finansów

Departament Poboru Podatków

ul. Świętokrzyska 12 

00-916 Warszawa

Powiadomienie wysyłane w formie papierowej musi być podpisane.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

7. W jaki sposób należy złożyć CBC-P w formie elektronicznej?

CBC-P w formie elektronicznej może być przekazane jako plik w formacie XML za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. 

Na stronie Ministerstwa Finansów znajdują się również pytania i odpowiedzi dotyczące korzystania z systemu e-Deklaracje.

8. Który podmiot należy wskazać w CBC-P za 2016 r. (składanym do końca października 2017 r.) jako jednostkę dominującą, w sytuacji gdy do sierpnia 2017 r. jednostką dominującą był podmiot X, a w wyniku przekształceń w ramach grupy od września 2017 r. jednostką dominującą stał się podmiot Y?

Jeśli przez cały 2016 r. jednostką dominującą był podmiot X (zmiana nastąpiła dopiero w 2017 r.), to podmiot X należy wskazać jako jednostkę dominującą w CBC-P za 2016 r. (składanym do końca października 2017 r.)

9. Czy CBC-P powinna złożyć jednostka wchodzące w skład grupy podmiotów objęta konsolidacją metodą praw własności? Czy analogiczny obowiązek dotyczy jednostek konsolidowanych metodą proporcjonalną?

Jednostki konsolidowane metodą praw własności nie mają obowiązku składania CBC-P. Z kolei jednostki konsolidowane metodą proporcjonalną, które są uwzględniane w raporcie CBC-R będą zobowiązane do złożenia powiadomienia CBC-P.


10. Jaką nazwę spółki należy podać w CBC-P za 2016 r. jeśli na moment złożenia CBC-P w 2017 r. nazwa ta uległa zmianie?

W CBC-P należy wskazać aktualną nazwę spółki na moment złożenia powiadomienia.

11. Jak należy wypełnić CBC-P w sytuacji, gdy jednostka należy do dwóch różnych grup zagranicznych (np. każda ma po 50% udziałów/akcji), które składają sprawozdania skonsolidowane w swoich krajach (np. grupa A w państwie X, a grupa B w państwie Y) i tam też składają odrębne CBC-R za każdą z grup z osobna – który podmiot w takiej sytuacji należy wykazać jako jednostkę raportującą w CBC-P? Czy należy wskazać oba te podmioty? W jaki sposób, skoro formularz CBC-P przewiduje możliwość wpisania tylko jednego podmiotu raportującego?

W pierwszej kolejności należy się upewnić czy spółka jest konsolidowana w obu grupach (lub w jednej z nich) metodą proporcjonalną. W takiej sytuacji w powiadomieniu należy wskazać oba podmioty jako jednostki raportujące. Ze względu na to, że formularz CBC-P nie przewiduje takiej funkcjonalności możliwe są dwie opcje:

  • złożenie powiadomienia w formie papierowej na własnym wzorze ze wskazaniem dwóch jednostek raportujących (najlepiej wraz z wyjaśnieniem dlaczego wskazywane są dwie jednostki raportujące) – zachęcamy do stosowania takiego rozwiązania;
  • złożenie dwóch odrębnych CBC-P ze wskazaniem obu jednostek raportujących (w jednym CBC-P jednostkę raportującą z grupy A, a w drugim CBC-P jednostkę raportującą z grupy B).   

Podmiot objęty konsolidacją metodą praw własności nie będzie natomiast zobowiązana do składania CBC-P w zakresie tej grupy.

12. W formularzu CBC-P polu przeznaczonym na "adres jednostki składającej powiadomienie" (A.2) nie ma możliwości wpisania innego kraju niż Polska. Jednak w przypadku jednostki będącej zakładem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niemającej siedziby/adresu zamieszkania na terytorium RP, "krajem" w adresie nie będzie Polska. W jaki sposób należy zatem wypełnić tę rubrykę w formularzu CBC-P?

W przypadku opisanym poniżej, jeżeli jednostka jest zagranicznym zakładem i nie jest w stanie podać żadnego adresu na terytorium RP, wówczas jest zobowiązana do złożenia powiadomienia w formie papierowej ze wskazaniem adresu zagranicznego.

Aby umożliwić zagranicznym zakładom, nieposiadającym polskiego adresu, przekazanie powiadomienia drogą elektroniczną, planowana jest zmiana formularza, tak aby dopuszczalne było podanie adresu zarówno polskiego jak i zagranicznego.

CBC-R

Pytanie nr 13: 

Czy w CBC-R należy wykazać jednostki wchodzące w skład grupy podmiotów, objęte konsolidacją metodą praw własności? Analogicznie czy należy wykazać jednostki objęte konsolidacją proporcjonalną?

W CBC-R należy wykazać jednostki objęte konsolidacją metodą pełną (ang. full consolidation) oraz jednostki objęte konsolidacją metodą proporcjonalną (ang. pro rata consolidation). W CBC-R nie wskazuje się jednostek objętych konsolidacją metodą praw własności.

14. Jakie są ogólne wytyczne dotyczące wypełniania CBC-R, które ułatwią jego składanie?

OECD opublikowało ogólne wytyczne w zakresie wypełniania CBC-R (wersja z września 2017 r.). Korzystając z ww. wytycznych należy jednak mieć na uwadze przepisy:

  • ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami,
  • dyrektywy Rady UE 2016/881 z dnia 25 maja 2016 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE  w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania.

Powyższe pytania i odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny, a zatem nie stanowią ani interpretacji, ani ogólnych wyjaśnień przepisów prawa podatkowego (objaśnień podatkowych) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA