| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Co to jest rok podatkowy

Co to jest rok podatkowy

W ustawie o podatku dochodowym nie znajdziemy definicji pojęcia „rok podatkowy”. Możemy jednak przyjąć, że jest to okres, za który należy zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych. Co do zasady rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, czyli dwanaście miesięcy kalendarzowych od stycznia do grudnia.

Może zadecydować podatnik

Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych może przyjąć, iż jego rok podatkowy będzie obejmował inne, kolejne dwanaście miesięcy kalendarzowych, a więc nie będzie zaczynał się wraz z początkiem roku kalendarzowego. Przyjmując inny rok podatkowy niż dwanaście miesięcy kalendarzowych od stycznia do grudnia, podatnik powinien pamiętać o dwóch warunkach. Po pierwsze o przyjęciu innego niż kalendarzowy rok podatkowy, należy postanowić w umowie, statucie spółki, albo w innym dokumencie regulującym zasady ustrojowe podatnika, np. w akcie założycielskim.

Po drugie, o zmianie roku podatkowego podatnik musi powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia należy dokonać w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności w przypadku nowo utworzonych spółek albo w ciągu 30 dni od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, w przypadku spółek już działających.

Polecamy: serwis Ryczałt

Niepoinformowanie urzędu o zmianie roku podatkowego oznacza, że wybór przez podatnika roku podatkowego jest nieważny. A więc podatnik powinien rozliczyć podatek dochodowy od osób prawnych zgodnie z ogólnymi zasadami ustalania roku podatkowego, to jest po zakończeniu roku kalendarzowego.

Warto również podkreślić, że terminy do złożenia zawiadomienia do urzędu skarbowego mają charakter materialnoprawny. Oznacza to, że uchybiony termin nie może zostać przywrócony, nawet gdyby podatnik nie powiadomił urzędu z przyczyn od niego niezależnych (patrz: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 grudnia 1996 r., SA/Łd2862/95).

Warto zauważyć, że przepisy prawa nie przewidują szczególnej formy dla wykonania obowiązku poinformowania urzędu o zmianie roku podatkowego. Należy więc przyjąć, że zawiadomienia może podatnik dokonać w każdej formie, np. poprzez złożenie NIP-2 wraz z umową spółki (patrz: interpretacja Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 5 września 2006 r. 1473/640/WD/423/69/06/TW). Warto pamiętać, że ze względów dowodowych, powiadomienie dobrze jest złożyć na piśmie.

Kiedy rok podatkowy nie trwa dwanaście miesięcy.

Rok podatkowy może trwać dłużej lub krócej niż dwanaście miesięcy. Taka sytuacja dotyczy:

  • podatników podejmujących po raz pierwszy działalność,
  • podatników zmieniających rok podatkowy w trakcie działalności.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Podstawa prawna
- Art. 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Filipowicz

Ekspert ZZL. Business Partner ForFuture oraz HRtec. Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Klastrer. Wykładowca na kilku uczelniach (w tym: Akademia Leona Koźmińskiego, SGH). Współzałożyciel i członek Zarządu HR Development Cluster. Prezes Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner oraz członek CIPD (Chartered Institute of Personnel Development). Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży szkoleniowo- konsultingowej. Twórca autorskiego Modelu Kompetencji Zawodowych oraz narzędzi Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Autor książek: „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi” (PWE 2004), „Rozwój organizacji poprzez rozwój efektywności pracowników” (WK 2008), oraz „Zarządzanie Kompetencjami Zawodowymi – perspektywa firmowa i osobista” (WK 2014) jak również licznych publikacji z zakresu ZZL, zarządzania kompetencjami, Human Performance Improvement i strategii organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK