| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Kiedy rok podatkowy nie trwa dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych

Kiedy rok podatkowy nie trwa dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych

Co do zasady rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy obejmujący 12 miesięcy od stycznia do grudnia. Od tej zasady odstąpić może podatnik przyjmując pod określonymi warunkami, że rok podatkowy będzie obejmował okres kolejnych dwunastych miesięcy kalendarzowych.

Nadal rok podatkowy będzie obejmował dwanaście miesięcy, ale może się rozpocząć na początku każdego miesiąca danego roku i zakończy się z upływem dwunastego miesiąca, np. jeżeli rok podatkowy rozpocznie się w marcu danego roku to zakończy się w lutym następnego roku, jeżeli rozpocznie się w czerwcu danego roku to zakończy się w maju następnego roku.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rok podatkowy może trwać dłużej lub krócej niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. Dotyczyć to może podatników podejmujących po raz pierwszy działalność gospodarczą oraz podatników zmieniających rok podatkowy w trakcie prowadzonej działalności.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Gdy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych podejmuje działalność po raz pierwszy:

  1. pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego; jeżeli podatnik rozpocznie działalność w pierwszej połowie roku kalendarzowego, wybrany okres rozliczeniowy nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy kalendarzowych; na przykład jeśli podatnik rozpoczął prowadzenie działalności 4 maja 2010 r. (w pierwszej połowie roku), i wybrał rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym, wówczas pierwszy rok podatkowy skończy się 31 grudnia 2010 r.,
  2. jeżeli podatnik podejmie po raz pierwszy działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybierze rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym, to pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym podjęto działalność, a więc faktycznie pierwszy rok podatkowy może trwać nawet 18 miesięcy.

W razie zmiany przez podatnika roku kalendarzowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy, uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowego. W tym przypadku okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Zmiana roku podatkowego może być również skutkiem zamknięcia ksiąg rachunkowych. Na podstawie art. 8 ust. 6 ustawy o CIT zamknięcie ksiąg rachunkowych (sporządzenie bilansu) powoduje konieczność zakończenia roku podatkowego.

Polecamy: serwis Koszty

W takim przypadku za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Natomiast za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Podstawa prawna
- Art. 8 ust. 2, ust. 2a, ust. 3, ust. 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK