| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Utrata prawa do kredytu podatkowego i jej konsekwencje

Utrata prawa do kredytu podatkowego i jej konsekwencje

Kredyt podatkowy jest zwolnieniem podatkowym, które umożliwia nowym firmom rozłożenie płatności podatku dochodowego z pierwszego roku na pięć kolejnych lat.

Polega on na tym, że podatnik CIT przez rok jest zwolniony z płacenia podatku dochodowego, który następnie spłaca w ratach przez następnych pięć lat. Jeżeli podatnik po raz pierwszy rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, może być również zwolniony z obowiązku miesięcznego odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy.

Podatnik musi jednak pamiętać, że przez 5 lat od roku, w którym korzystał z kredytu podatkowego, nie może stracić prawa do zwolnienia. Jeśli tak się stanie, będzie musiał rozliczyć się z całego zaległego podatku jednorazowo.

Co więcej, jeśli utraci prawo do zwolnienia po terminie złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym skorzystał z kredytu, będzie musiał zapłacić także karne odsetki.

Utrata prawa do kredytu podatkowego

Prawo do kredytu podatkowego tracą podatnicy, którzy w okresie korzystania ze zwolnienia lub w trakcie pięciu następnych lat podatkowych:
1. zostali poddani likwidacji albo została ogłoszona ich upadłość obejmująca likwidację majątku,
2. zmniejszą stan zatrudnienia na podstawie umowy o pracę o więcej niż 10% w stosunku do najwyższego przeciętnego miesięcznego zatrudnienia w roku poprzedzającym rok podatkowy,
3. osiągną średnie miesięczne przychody z prowadzonej działalności gospodarczej na poziomie niższym niż 1000 euro, przeliczone według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia w roku poprzednim,
4. mają zaległości podatkowe w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, w cłach oraz w składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne; podatnik nie straci prawa do zwolnienia jeżeli ureguluje zaległość wraz z odsetkami w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji określającej zaległość.

Skutki utraty prawa do korzystania z kredytu podatkowego:
1. Jeżeli podatnik utracił prawo do korzystania z kredytu podatkowego w roku korzystania z kredytu:
- jest zobowiązany do wpłaty zaliczek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu utraty prawa do korzystania z kredytu, chyba że przed upływem terminu złożył zeznanie podatkowe za rok i zapłacił należny podatek (nie powstaje konieczność zapłaty odsetek za zwłokę z tytułu zaliczek za poszczególne miesiące).

2. Jeżeli podatnik utracił prawo do korzystania z kredytu podatkowego w okresie pomiędzy 1 stycznia, a dniem złożenia zeznania rocznego (do 30 marca) za rok, w którym korzystał z kredytu podatkowego:
- jest zobowiązany do złożenia zeznania o wysokości dochodu i zapłaty podatku (bez odsetek od zaległości z tytułu zaliczek za poszczególne miesiące roku korzystania z kredytu podatkowego).

3. Jeżeli podatnik utracił prawo do korzystania z kredytu podatkowego w okresie od upływu terminu do złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, kiedy z kredytu korzystał, do końca piątego roku podatkowego następującego po roku podatkowym korzystania z kredytu podatkowego wówczas następuje konieczność zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Odsetki naliczane są od dnia następnego po upływie terminu określonego dla złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, w którym korzystał z kredytu podatkowego.

Podstawa prawna:
- art. 25 ust. 14, ust. 15, ust. 16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK