| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych – zasady ogólne

Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych – zasady ogólne

Podatek dochodowy od osób prawnych jest płacony za rok podatkowy. Ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

Przed złożeniem zeznania podatkowego za rok i zapłatą należnego podatku, na podatniku ciąży obowiązek zapłaty zaliczek na podatek dochodowy.

Zapłata zaliczek na podatek stanowi niejako pierwszy etap rozliczenia z podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnicy CIT wpłacają zaliczki miesięczne na podatek dochodowy na rachunek urzędu skarbowego właściwego według ich siedziby.

Zaliczki należy płacić w wysokości stanowiącej różnicę między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Od 1 stycznia 2007 r. podatnicy nie są już zobowiązani do składania w trakcie roku podatkowego deklaracji podatkowych o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego (CIT-2).

Należy wskazać trzy rodzaje zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Są to:
• zaliczki miesięczne,
• zaliczki kwartalne,
• zaliczki w formie uproszczonej.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Podstawową formą dokonywania rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych są zaliczki miesięczne. Ich wysokość oblicza się najpierw mnożąc odpowiednią stawkę podatku przez dochód, który stanowi różnicę między sumą przychodów a kosztami ich uzyskania. Od tak obliczonego podatku powinna być odjęta suma zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zaliczki należy regulować w następujących terminach:
• wpłaty za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego, co do zasady, dokonać należy w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni,
• zaliczka za ostatni miesiąc roku podatkowego należy zapłacić w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do dnia 20 ostatniego miesiąca roku podatkowego.

W 2010r. zaliczkę za grudzień od dochodów z działalności gospodarczej należy wpłacić do 20 grudnia w wysokości zaliczki za listopad. Oznacza to, że zaliczka za listopad 2010r. będzie wpłacana przez podatników w podwójnej wysokości.

W przypadku gdy termin płatności zaliczki przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, zostaje on przesunięty na pierwszy roboczy dzień następujący po dniu wolnym.

Zaznaczmy, że ustawa z dnia 23 października 2009r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 201., poz. 1542) przesuwa o dwa lata korzystne dla podatników rozwiązanie, które przewiduję zapłatę zaliczki za grudzień albo ostatni kwartał danego roku do 20 stycznia następnego roku. Regulacja taka zacznie obowiązywać od 2012 roku.

W innych terminach płacą zaliczki podatnicy, którzy uzyskiwali przychody z działalności rolniczej oraz z innych źródeł. Jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy udział przychodów z działalności rolniczej w ogólnej kwocie przychodów wynosił co najmniej 50% podatnicy są uprawnieni do dokonywania wpłat zaliczek począwszy od dnia 20 października każdego roku.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Podstawa prawna
• art. 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK