| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Kiedy trzeba mieć certyfikat rezydencji?

Kiedy trzeba mieć certyfikat rezydencji?

Płatnik w dniu dokonania wypłaty nie jest zobowiązany do posiadania aktualnego certyfikatu rezydencji. Płatnik może zastosować zwolnienie z opodatkowania, biorąc pod uwagę np. wcześniej uzyskany certyfikat rezydencji. Nie zwalnia go to jednak z obowiązku udokumentowania prawidłowości niepobrania podatku aktualnym certyfikatem rezydencji.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 października 2010 r. (IBPBI/2/423-882/10/BG)

Stan faktyczny

Sprawa dotyczyła spółki, w której Walne Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy za 2008 r. w dwóch transzach. Pierwszą z nich wypłacono zgodnie z założeniem, druga zaś – ze względu na trudności finansowe spółki - została wypłacona w terminie późniejszym niż pierwotnie zakładano. Fakt ten został usankcjonowany stosowną uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Wspólników.

Spółka wypłaciła drugą ratę dywidendy w tym terminie (30 marca 2010 r.) Spółka, jako płatnik, zastosowała przepisy art. 22 ust. 4 i 4a w związku z 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT).

Otrzymała przy tym certyfikaty rezydencji udziałowców w terminie wypłaty I transzy dywidendy, natomiast w terminie wypłaty II transzy otrzymała certyfikaty z datą 29 marca 2009 r. Na mocy uchwały Walnego Zgromadzenia, termin wypłaty dywidendy za 2009 r. ustalono na dzień 30 września 2010 r.

Czy jest ważny certyfikat wydany bez określenia daty jego obowiązywania?

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jeśli termin wypłaty dywidendy ustalono na dzień 30 września 2010 r., dla celów zastosowania zwolnienia z CIT, będzie miał moc prawną certyfikat rezydencji wydany w marcu 2010 r. Zdaniem spółki, certyfikaty rezydencji udziałowców, które nie zawierają informacji o okresie ich obowiązywania zachowują swoją aktualność do czasu, gdy stan faktyczny w nich poświadczony nie ulegnie zmianie.

Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe, argumentując, że warunkiem zastosowania zwolnienia z CIT jest m.in. uzyskanie przez płatnika certyfikatu rezydencji udziałowców spółki, potwierdzających ich miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Organ wyjaśnił, że płatnik w dniu dokonania wypłaty nie jest zobowiązany do posiadania aktualnego certyfikatu rezydencji. Płatnik może zastosować zwolnienie z opodatkowania, biorąc pod uwagę np. wcześniej uzyskany certyfikat rezydencji.

Nie zwalnia go to jednak z obowiązku udokumentowania prawidłowości niepobrania podatku aktualnym certyfikatem rezydencji.

Polskie przepisy nie określają precyzyjnie kwestii aktualności certyfikatu rezydencji

Wydaje się, iż interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach jest prawidłowa.

Certyfikat rezydencji podatkowej, tak jak każdy dokument urzędowy, zgodnie z art. 194 § 1 Ordynacji podatkowej, stanowi bowiem dowód jedynie tego, co zostało w nim urzędowo stwierdzone.

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »