| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jak rozliczyć leasing od zagranicznego leasingodawcy?

Jak rozliczyć leasing od zagranicznego leasingodawcy?

Firma z siedzibą w Polsce leasinguje maszynę od zagranicznego przedsiębiorcy, którą wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności. Czy na korzystającym spoczywają obowiązki płatnika podatku u źródła oraz jak należy ustalić podstawę opodatkowania uwzględniając charakter umowy leasingu?

Odmiennie przedstawia się sytuacja w przypadku umowy leasingu finansowego.

Świadczenie wypłacane finansującemu składa się z dwóch części: części kapitałowej oraz odsetkowej. Cześć kapitałowa, stanowi spłatę wartości początkowej leasingowanej maszyny (art. 7f ust. 1 ustawy o CIT). Nie można uznać jej za świadczenie zrównane z wynagrodzeniem za użytkowanie maszyny.

Polecamy: Jak w sposób uproszczony rozliczać zaliczki na CIT

Wynagrodzeniem tym jest wyłącznie część odsetkowa wynagrodzenia. W konsekwencji obowiązek poboru podatku u źródła powstanie wyłącznie od raty odsetkowej wchodzącej w skład wynagrodzenia za leasing urządzenia przemysłowego. Podobne stanowisko prezentują również organy podatkowe.

W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, z 24 maja 2010 r. (nr IBPBI/2/423-316/10/BG) wskazano, iż: „jako „należności licencyjne” należy traktować wyłącznie należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania. /…/ podatek u źródła należy zatem pobrać wyłącznie od części „odsetkowej” utożsamianej z płatnością za używanie urządzenia będącego przedmiotem umowy. Natomiast płatność dotycząca spłaty wartości przedmiotu umowy nie jest opłatą za jego używanie” (podobnie wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 14 lipca 2009 r., - nr ITPB3/423-288/09/DK).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK