| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?

Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?

Umowę cash poolingu mają zamiar zawrzeć spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej. Jednak to bank jest podmiotem oferującym tę usługę, zatem należy stwierdzić, że przepisy dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji, nie będą miały zastosowania, bowiem to bank przenosi środki finansowe pomiędzy rachunkami różnych podmiotów.

Powyższe wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 maja 2011 r., IPPB5/423-225/11-3/J.

Sprawa dotyczyła spółek, które rozważały możliwość zawarcia z bankiem umowy cash poolingu. W ramach umowy, spółki wybrały opcję jednokierunkowego przepływu środków na rachunek konsolidujący, z bilansowaniem rachunków źródłowych uczestników do zera. 

Na tle powyższego, spółka wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy przepisy o niedostatecznej kapitalizacji znajdą zastosowanie w przypadku realizacji zawartej z bankiem umowy cash poolingu? 

Zdaniem spółki, przepisy o niedostatecznej kapitalizacji nie będą miały zastosowania.

Uzasadniając swe stanowisko, spółka powołała się na art. 16 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), wskazując, iż umowa cash poolingu nie spełnia warunków uznania jej za umowę pożyczki dla potrzeb przepisów o niedostatecznej kapitalizacji.

W szczególności podkreślono, że uczestnicząc w umowie, spółka nie jest zobowiązana do przeniesienia z góry ustalonej ilości pieniędzy na rzecz określonego uczestnika, a jedynie udostępnia lub pobiera środki w zależności od swojej sytuacji finansowej. A zatem przepisy o niedostatecznej kapitalizacji nie będą miały zastosowania do odsetek płaconych przez nią w ramach umowy cash poolingu. Odsetki te powinny stanowić w całości koszt uzyskania przychodu.

Organ przychylił się do poglądu reprezentowanego przez spółkę. Wskazał, że umowa cash poolingu nie wyczerpuje istotnych znamion umowy pożyczki. W szczególności w przypadku tej pierwszej mamy do czynienia przynajmniej z trzema podmiotami: podmiotem mającym saldo dodatnie, podmiotem posiadającym debet, oraz bankiem, działającym we własnym imieniu.

Uczestnik tego systemu, który wykazuje saldo dodatnie nie wie, czy środki jego zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości i przez którego uczestnika. Tym samym nie jest skonkretyzowana ani druga strona transakcji, ani jej przedmiot. Z tego względu odsetki płacone przez spółkę w ramach umowy cash poolingu nie będą podlegały przepisom o niedostatecznej kapitalizacji. 

Niezależnie od powyższego, Dyrektor Izby Skarbowej zwrócił także uwagę na fakt, że choć w przedmiotowej sprawie do umowy cash poolingu zamierzają przystąpić spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej, to transferów środków pomiędzy rachunkami bankowymi poszczególnych uczestników dokonywał będzie bank.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »