REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?
Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?

REKLAMA

REKLAMA

Umowę cash poolingu mają zamiar zawrzeć spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej. Jednak to bank jest podmiotem oferującym tę usługę, zatem należy stwierdzić, że przepisy dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji, nie będą miały zastosowania, bowiem to bank przenosi środki finansowe pomiędzy rachunkami różnych podmiotów.

Powyższe wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 maja 2011 r., IPPB5/423-225/11-3/J.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółek, które rozważały możliwość zawarcia z bankiem umowy cash poolingu. W ramach umowy, spółki wybrały opcję jednokierunkowego przepływu środków na rachunek konsolidujący, z bilansowaniem rachunków źródłowych uczestników do zera. 

Na tle powyższego, spółka wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy przepisy o niedostatecznej kapitalizacji znajdą zastosowanie w przypadku realizacji zawartej z bankiem umowy cash poolingu? 

Zdaniem spółki, przepisy o niedostatecznej kapitalizacji nie będą miały zastosowania.

Uzasadniając swe stanowisko, spółka powołała się na art. 16 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), wskazując, iż umowa cash poolingu nie spełnia warunków uznania jej za umowę pożyczki dla potrzeb przepisów o niedostatecznej kapitalizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W szczególności podkreślono, że uczestnicząc w umowie, spółka nie jest zobowiązana do przeniesienia z góry ustalonej ilości pieniędzy na rzecz określonego uczestnika, a jedynie udostępnia lub pobiera środki w zależności od swojej sytuacji finansowej. A zatem przepisy o niedostatecznej kapitalizacji nie będą miały zastosowania do odsetek płaconych przez nią w ramach umowy cash poolingu. Odsetki te powinny stanowić w całości koszt uzyskania przychodu.

Organ przychylił się do poglądu reprezentowanego przez spółkę. Wskazał, że umowa cash poolingu nie wyczerpuje istotnych znamion umowy pożyczki. W szczególności w przypadku tej pierwszej mamy do czynienia przynajmniej z trzema podmiotami: podmiotem mającym saldo dodatnie, podmiotem posiadającym debet, oraz bankiem, działającym we własnym imieniu.

Uczestnik tego systemu, który wykazuje saldo dodatnie nie wie, czy środki jego zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości i przez którego uczestnika. Tym samym nie jest skonkretyzowana ani druga strona transakcji, ani jej przedmiot. Z tego względu odsetki płacone przez spółkę w ramach umowy cash poolingu nie będą podlegały przepisom o niedostatecznej kapitalizacji. 

Niezależnie od powyższego, Dyrektor Izby Skarbowej zwrócił także uwagę na fakt, że choć w przedmiotowej sprawie do umowy cash poolingu zamierzają przystąpić spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej, to transferów środków pomiędzy rachunkami bankowymi poszczególnych uczestników dokonywał będzie bank.

Ponieważ bank działa we własnym imieniu i jest podmiotem niepowiązanym, przepisy o niedostatecznej kapitalizacji nie znajdą zastosowania.

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Decydująca okoliczność – bank jako podmiot niepowiązany

Cash pooling to stosowana w grupach kapitałowych nowoczesna metoda zarządzania przejściowymi nadwyżkami i niedoborami środków finansowych. Polega na koncentrowaniu środków z rachunków bankowych poszczególnych spółek na wspólnym rachunku grupowym i gospodarowaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą.

W praktyce, z uwagi na brak bezpośredniej regulacji w prawie podatkowym, ustalenie podatkowych konsekwencji cash poolingu wywołuje szereg wątpliwości.

Komentowana interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wpisuje się jednak w korzystną dla podatników linię orzeczniczą, zgodnie z którą do porozumień cash poolingowych nie ma zastosowania regulacja dotycząca niedostatecznej kapitalizacji.

Przepisy o niedostatecznej kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT) wprowadzają ograniczenia w możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielanych przez tzw. kwalifikowanych pożyczkodawców (np. spółki siostrzane, spółki matki).

Ponieważ dokonywane w ramach cash poolingu transfery pomiędzy rachunkami bankowymi noszą pewne znamiona pożyczki, a uczestnikami struktury z reguły są podmioty powiązane, powstała wątpliwość, czy w przypadku cash poolingu znajdują zastosowanie przepisy o niedostatecznej kapitalizacji?

W opisanym we wniosku o wydanie interpretacji zdarzeniu przyszłym wskazano, że to bank jako podmiot niepowiązany będzie dokonywał transferów pomiędzy rachunkami bankowymi poszczególnych uczestników cash poolingu.

Z aprobatą należy więc przyjąć stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej, że okoliczność ta przesądza o braku możliwości zastosowania do tej umowy przepisów o niedostatecznej kapitalizacji.

Warto również zauważyć, że w komentowanej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej podzielił również ugruntowany pogląd, że choć umowa cash poolingu zawiera w sobie pewne elementy umowy pożyczki, to nie wyczerpuje jej istotnych znamion, co również wyłącza możliwość zastosowania do tej umowy regulacji dotyczącej niedostatecznej kapitalizacji.

Michał Hankus jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA