| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Z jakich uproszczeń mogą skorzystać firmy, które nie muszą badać sprawozdania finansowego?

Z jakich uproszczeń mogą skorzystać firmy, które nie muszą badać sprawozdania finansowego?

Ustawa o rachunkowości przewiduje pewne uproszczenia dla jednostek, których roczne sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania.

Dotyczy to jednostek, które zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 4 Ustawy o rachunkowości (u.o.r.) w poprzedzającym roku obrotowym nie spełniły  co najmniej dwóch z trzech warunków:

1)     średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

2)     suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,

3)     przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.

Wyrażone w euro wielkości przelicza się na walutę polską po średnim kursie, ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień bilansowy.

Jednostki niepodlegające obowiązkowemu badaniu mogą skorzystać z uproszczeń m.in. w następujących sytuacjach:

- przy kwalifikacji umów leasingu,

- przy wycenie instrumentów finansowych,

- przy ustalaniu normalnego poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych,

- przy ustalaniu aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kwalifikacja umów leasingu

Uproszczenie w ramach kwalifikacji umów leasingu wynika z art. 3 ust.6 u.o.r. Pozwala ono na stosowanie dla potrzeb rachunkowych sposobu kwalifikacji leasingu zgodnie z ustawami o podatku dochodowym.

W praktyce oznacza to traktowanie leasingu, który zgodnie z u.o.r. spełnia wymogi leasingu finansowego, jako leasing operacyjny (zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych).

Dla przypomnienia: przedmiot umowy leasingu finansowego wykazuje w księgach rachunkowych korzystający (korzystający dokonuje tym samym odpisów amortyzacyjnych w swoich księgach), natomiast w przypadku leasingu operacyjnego przedmiot umowy leasingu pozostaje w ewidencji księgowej finansującego (odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący).

Dzięki dostępnemu uproszczeniu można uniknąć problematycznych skutków odmiennej kwalifikacji tej samej umowy leasingu w zależności od podstawy prawnej (u.o.r. lub ustawy podatkowe), a tym samym nie występują różnice między danymi finansowymi dla celów rachunkowych, jak i podatkowych.

Wycena instrumentów finansowych

Kolejne uproszczenie dotyczy wyceny instrumentów finansowych. Sposób ich wyceny wynika z przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK