| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Kiedy trzeba sporządzić szczególną dokumentację podatkową?

Kiedy trzeba sporządzić szczególną dokumentację podatkową?

Dla stwierdzenia, czy powstał obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, konieczne jest prawidłowe wyodrębnienie transakcji. Dokumentowaniu podlegają tylko te, które przekroczyły określony limit kwotowy.

W powyższym przykładzie wystąpiły 3 transakcje:

1. transakcja sprzedaży/kupna skanerów o wartości 15.000 EURO,

2. transakcja sprzedaży/kupna monitorów o wartości 40.000 EURO,

3. transakcja sprzedaży/kupna palet o wartości 45.000 EURO.

Wartości transakcji nie przekroczyły limitu 50 tys. EURO. Spółki A i B nie mają obowiązku sporządzania dokumentacji (art. 9a ust. 2 ustawy o CIT).

Jeżeli podmioty powiązane dokonują transakcji, których wartość z osobna nie przekracza

50 tys. EURO i transakcje te nie dot. świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, to nie ma obowiązku sporządzania dokumentacji.

Przykład 2

Spółka z o.o. A jest powiązana ze spółką z o.o. B w rozumieniu przepisu art. 11 ust. 1 lub 4 ustawy o CIT. Spółki dokonały w 2010 r. wzajemnych transakcji. Spółka A na podstawie umowy
z 30.11.2010 r. sprzedała spółce B 100 zestawów komputerowych w cenie 2.000 EURO za zestaw (wartość transakcji wyniosła 200.000 EURO). Spółka B na podstawie umowy
z 15.12.2010 r. sprzedała spółce A 1000 szt. palet w cenie 40 EURO za sztukę (łączna wartości transakcji wyniosła 40.000 EURO).

W powyższym przykładzie wystąpiły 3 transakcje:

1. transakcja sprzedaży/kupna zestawów komputerowych o wartości 200.000 EURO,

2. transakcja sprzedaży/kupna palet o wartości 40.000 EURO.

Wartość pierwszej transakcji przekroczyła limit 100.000 EURO, co powoduje, że zarówno spółka A jak i spółka B (bez względu na wysokość kapitału zakładowego spółek) będą musiały dla tej transakcji sporządzić dokumentację podatkową. Transakcja druga nie przekroczyła limitu 50.000 EURO. Dla tej transakcji spółki A i B nie mają obowiązku sporządzenia dokumentacji (art. 9a ust. 2 ustawy o CIT).

Jeżeli podmioty powiązane dokonują transakcji, z których jedna przekracza, a pozostałe nie, limit zobowiązujący do sporządzenia dokumentacji, to dokumentację sporządzają tylko dla tej transakcji, która przekroczyła limit.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »