| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jak rozliczyć zakup biletów lotniczych przez Internet?

Jak rozliczyć zakup biletów lotniczych przez Internet?

Czy w przypadku zakupu biletów lotniczych przez osobę prawną od zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej dokonanego za pośrednictwem Internetu należy pobrać podatek u źródła?

Zasada rezydencji znajduje swoje odzwierciedlenie w treści art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, który stanowi, że w przypadkach, gdy siedziba ta (zarząd) znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej, podatnicy podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zasadę źródła wyraża art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, stanowiący, że w przypadkach, gdy siedziba ta (zarząd) znajduje się poza terytorium Polski, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od tych dochodów, które są przez nich osiągane na terytorium Polski (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).

W przypadku podatników podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu obowiązkiem podatkowym objęte są dochody osiągnięte na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a więc dochody, których źródło znajduje się w Polsce (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 lutego 1999 r., III SA 1584/98, niepubl.).

O źródle dochodów położonym w Polsce można mówić wtedy, gdy źródło takie trwale związane jest z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub gdy źródłem dochodów są polscy rezydenci eksploatujący rzeczy lub dobra niematerialne należące do innych podmiotów.

Regulacje dotyczące zasad opodatkowania transportu międzynarodowego w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

Powyższe zagadnienie zostało unormowane w odmienny sposób w zawieranych przez Polskę bilateralnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, które są zasadniczo oparte na Konwencji Modelowej OECD w zakresie podatków od dochodu i od majątku.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Konwencji - Żegluga morska, żegluga śródlądowa i transport lotniczy - zyski osiągane z eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków morskich lub statków powietrznych podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym się państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa.

Celem tego przepisu jest zapewnienie, że takie zyski będą opodatkowane tylko w jednym państwie. Wynika on z zasady, że prawo do opodatkowania powinno być zastrzeżone dla tego umawiającego się państwa, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, nawet gdyby zagraniczne przedsiębiorstwo żeglugi powietrznej prowadziło w Polsce działalność za pośrednictwem zakładu, to jego zyski będą opodatkowane tylko w państwie siedziby tego przedsiębiorstwa. Przepis ten stanowi bowiem lex specialis w stosunku do art. 7 ust. 1 Konwencji, w myśl którego zyski przedsiębiorstwa umawiającego się państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim umawiającym się państwie działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »