| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Szczególna dokumentacja podatkowa – co grozi za jej brak

Szczególna dokumentacja podatkowa – co grozi za jej brak

Podatnicy obowiązani do sporządzania dokumentacji na podstawie art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinni ją sporządzać na bieżąco. Jej brak może prowadzić do opodatkowania części dochodów wg stawki 50%.

Nie sporządzają dokumentacji podatnicy, którzy dokonali transakcji o wartości nie wyższej niż 50.000 EURO, pod warunkiem, że transakcje te nie dotyczą świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych.

Obowiązek sporządzania dokumentacji dla transakcji dot. świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych powstaje po przekroczeniu kwoty 30.000 EURO. W przypadku tego rodzaju transakcji bez znaczenia pozostaje wysokość kapitału zakładowego podmiotu zawierającego transakcję.

W przypadku transakcji w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową - limit wynosi 20.000 EURO.

Wartość transakcji ustala się w kwocie brutto, tj. z uwzględnieniem podatku od towarów i usług.

Fakt dokonania transakcji z określonymi podmiotami o wartości przekraczającej ustawowe limity nakłada obowiązek sporządzenia szczególnej dokumentacji podatkowej, co oznacza, iż powinna być sporządzana na bieżąco.

Natomiast jej okazanie następuje na żądanie organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia żądania (art. 9a ust. 4 ustawy o CIT).

Wykazywanie obowiązku sporządzenia dokumentacji

Obowiązek sporządzenia w danym roku podatkowym dokumentacji, o której mowa w art. 9a ust. 1 ustawy o CIT podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym CIT-8 w poz. 21.

Skutki niesporządzania dokumentacji i jej nieprzedłużenia

Jeżeli podatnik dokonał transakcji, w związku z którymi powstał obowiązek sporządzenia dokumentacji z podmiotami powiązanymi i nie przedstawił na wezwanie organu podatkowego (organu kontroli skarbowej) wymaganej dokumentacji podatkowej, a w związku z dokonaniem tych transakcji organ podatkowy (organ kontroli skarbowej) określił dochód podatnika w wysokości wyższej (stratę w wysokości niższej) od zadeklarowanej – różnica pomiędzy dochodem zadeklarowanym a określonym przez organy jest opodatkowana stawką wynoszącą 50% (art. 19 ust. 4 ustawy o CIT).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK