| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Szczególna dokumentacja podatkowa – co grozi za jej brak

Szczególna dokumentacja podatkowa – co grozi za jej brak

Podatnicy obowiązani do sporządzania dokumentacji na podstawie art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinni ją sporządzać na bieżąco. Jej brak może prowadzić do opodatkowania części dochodów wg stawki 50%.

Obowiązek sporządzenia szczególnej dokumentacji podatkowej powstaje w związku
z:

a) transakcją lub transakcjami zawieranymi z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) oraz

b) transakcją lub transakcjami, w związku z którymi zapłata należności wynikająca z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową – po przekroczeniu kwotowo określonych limitów (art. 9a ust. 2 i 3 ustawy o CIT).

Przepisy podatkowe w zakresie podatków dochodowych, jak również przepisy ustawy ordynacja podatkowa nie definiują pojęcia „transakcja”.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Dokumentacja, o której mowa w art. 9a ustawy o CIT jest źródłem informacji o transakcji (transakcjach) zawartej przez podatnika z podmiotem powiązanym.

W rozumieniu tego przepisu, dokumentacja ma dowodzić, że wynagrodzenie w transakcji zawartej pomiędzy podmiotami powiązanymi zostało określone na poziomie rynkowym.

Kiedy trzeba sporządzić szczególną dokumentację podatkową?

W przypadku dokonywania transakcji z podmiotami powiązanymi obowiązek sporządzenia dokumentacji powstaje jeżeli łączna kwota takiej (takich) transakcji (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:

-         100.000 EURO - jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego, albo

-         30.000 EURO - w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo

-         50.000 EURO - w pozostałych przypadkach (art. 9a ust. 2 ustawy o CIT).

Oznacza to, że podmioty powiązane, które dokonały transakcji o wartości powyżej 100.000 EURO, dokumentację podatkową sporządzają zawsze, bez względu na to, jaki posiadają kapitał zakładowy oraz czego transakcja dotyczy.

Jeżeli natomiast wartość dokonanej/-ych transakcji jest wyższa niż 50.000 EURO, ale niższa lub równa 100.000 EURO i transakcja/-e nie dotyczy/-ą świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych podatnicy sporządzają dokumentację tylko wtedy, gdy wartość transakcji przekracza u nich 20% kapitału zakładowego.

W przeciwnym razie dokumentacji nie sporządzają.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK