| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zaliczki uproszczone w CIT

Zaliczki uproszczone w CIT

Jak ustalić wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej? Kto może płacić takie zaliczki? Jak prawidłowo wybrać lub zrezygnować z tej formy płacenia zaliczek? Radzą eksperci Krajowej Informacji Podatkowej.

O wyborze uproszczonej formy wpłat zaliczek należy zawiadomić (w zwykłej formie pisemnej) właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrano uproszczoną formę wpłacania zaliczek. Zawiadomienie dotyczy też lat następnych (art. 25 ust. 7 pkt 1 i ust. 7a ustawy o CIT).

Jeśli podatnik chce zrezygnować z wpłat zaliczek w formie uproszczonej, zobowiązany jest w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomić o tym pisemnie właściwego naczelnika urzędu skarbowego (art. 25 ust. 7a ustawy o CIT).

Nie składa się zawiadomienia o zaprzestaniu wpłacania zaliczek w uproszczonej formie w sytuacji, gdy podatnik utracił możliwość wpłat zaliczek w tej formie z uwagi na poniesione straty w latach poprzednich, za które podatek miałby stanowić podstawę do ustalenia zaliczek uproszczonych.

W tym przypadku nie dochodzi bowiem do rezygnacji z uproszczonej formy wpłat zaliczek lecz do utraty prawa do jej stosowania z mocy prawa.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK