| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zaliczki uproszczone w CIT

Zaliczki uproszczone w CIT

Jak ustalić wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej? Kto może płacić takie zaliczki? Jak prawidłowo wybrać lub zrezygnować z tej formy płacenia zaliczek? Radzą eksperci Krajowej Informacji Podatkowej.

O wyborze uproszczonej formy wpłat zaliczek należy zawiadomić (w zwykłej formie pisemnej) właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrano uproszczoną formę wpłacania zaliczek. Zawiadomienie dotyczy też lat następnych (art. 25 ust. 7 pkt 1 i ust. 7a ustawy o CIT).

Jeśli podatnik chce zrezygnować z wpłat zaliczek w formie uproszczonej, zobowiązany jest w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomić o tym pisemnie właściwego naczelnika urzędu skarbowego (art. 25 ust. 7a ustawy o CIT).

Nie składa się zawiadomienia o zaprzestaniu wpłacania zaliczek w uproszczonej formie w sytuacji, gdy podatnik utracił możliwość wpłat zaliczek w tej formie z uwagi na poniesione straty w latach poprzednich, za które podatek miałby stanowić podstawę do ustalenia zaliczek uproszczonych.

W tym przypadku nie dochodzi bowiem do rezygnacji z uproszczonej formy wpłat zaliczek lecz do utraty prawa do jej stosowania z mocy prawa.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »