| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zaliczki uproszczone w CIT

Zaliczki uproszczone w CIT

Jak ustalić wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej? Kto może płacić takie zaliczki? Jak prawidłowo wybrać lub zrezygnować z tej formy płacenia zaliczek? Radzą eksperci Krajowej Informacji Podatkowej.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą w danym roku podatkowym wpłacać zaliczki miesięczne w uproszczonej formie:

- w wysokości 1/12 podatku należnego, wykazanego w zeznaniu CIT-8, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, lub jeżeli w tym zeznaniu nie wykazali podatku należnego,

- w wysokości 1/12 podatku należnego, wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

Jeżeli również w tym roku nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie (art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – t.j.: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; dalej ustawa o CIT).

Podatnik, u którego rok podatkowy jest rokiem kalendarzowym i podatek dochodowy za 2009 r., wynikający z zeznania CIT-8 złożonego 30 marca 2010 r., wyniósł 12 000 zł, powinien wpłacać w 2011 r. zaliczkę uproszczoną na podatek dochodowy w wysokości 1000 zł (12 000 zł : 12).

Jeżeli zeznanie CIT-8, złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy – podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy.

Polecamy: serwis Koszty

Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w sposób wskazany powyżej, z tym że wysokość podatku należnego musi wynikać z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata (art. 25 ust. 6a ustawy o CIT).

Warto pamiętać, że przez podatek należny wykazany w zeznaniu CIT-8, stanowiący podstawę do ustalenia zaliczek uproszczonych, należy rozumieć podatek, o którym mowa w art. 19 ustawy o CIT, pomniejszony o przewidziane przepisami odliczenia.

Z uwagi na szczególny sposób ustalania zaliczek uproszczonych na podstawie podatku z lat poprzednich, formy tej nie mają możliwości wybrać podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym (art. 25 ust. 8 ustawy o CIT).

Wszyscy pozostali podatnicy mogą się rozliczać systemem uproszczonym, o ile w zeznaniu złożonym w poprzednim roku podatkowym, bądź w roku poprzedzającym rok podatkowy o dwa lata, wykazali podatek należny.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »