| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zaliczki uproszczone w CIT

Zaliczki uproszczone w CIT

Jak ustalić wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej? Kto może płacić takie zaliczki? Jak prawidłowo wybrać lub zrezygnować z tej formy płacenia zaliczek? Radzą eksperci Krajowej Informacji Podatkowej.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą w danym roku podatkowym wpłacać zaliczki miesięczne w uproszczonej formie:

- w wysokości 1/12 podatku należnego, wykazanego w zeznaniu CIT-8, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, lub jeżeli w tym zeznaniu nie wykazali podatku należnego,

- w wysokości 1/12 podatku należnego, wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

Jeżeli również w tym roku nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie (art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – t.j.: Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; dalej ustawa o CIT).

Podatnik, u którego rok podatkowy jest rokiem kalendarzowym i podatek dochodowy za 2009 r., wynikający z zeznania CIT-8 złożonego 30 marca 2010 r., wyniósł 12 000 zł, powinien wpłacać w 2011 r. zaliczkę uproszczoną na podatek dochodowy w wysokości 1000 zł (12 000 zł : 12).

Jeżeli zeznanie CIT-8, złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy – podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy.

Polecamy: serwis Koszty

Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w sposób wskazany powyżej, z tym że wysokość podatku należnego musi wynikać z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata (art. 25 ust. 6a ustawy o CIT).

Warto pamiętać, że przez podatek należny wykazany w zeznaniu CIT-8, stanowiący podstawę do ustalenia zaliczek uproszczonych, należy rozumieć podatek, o którym mowa w art. 19 ustawy o CIT, pomniejszony o przewidziane przepisami odliczenia.

Z uwagi na szczególny sposób ustalania zaliczek uproszczonych na podstawie podatku z lat poprzednich, formy tej nie mają możliwości wybrać podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym (art. 25 ust. 8 ustawy o CIT).

Wszyscy pozostali podatnicy mogą się rozliczać systemem uproszczonym, o ile w zeznaniu złożonym w poprzednim roku podatkowym, bądź w roku poprzedzającym rok podatkowy o dwa lata, wykazali podatek należny.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »