| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jak rozliczać w CIT nabywanie usług za granicą?

Jak rozliczać w CIT nabywanie usług za granicą?

Spółka prowadzi działalność w Polsce i zagranicą. W ramach działalności zagranicznej, w związku z realizowanymi za granicą inwestycjami spółka korzysta z usług profesjonalnych doradców (usług doradczych i badania rynku) posiadających siedzibę w krajach prowadzonej działalności. Usługi wykonywane są za granicą, a przedstawiciele zagranicznych firm doradczych nie spotykają się na terenie Polski z przedstawicielami spółki. Wynagrodzenie z tytułu wykonywanych za granicą usług jest przekazywane z polskiego rachunku bankowego spółki na rachunek podmiotów świadczących usługi w bankach zagranicznych. Czy spółka powinna pobierać od wyżej wskazanych wynagrodzeń zryczałtowany podatek dochodowy?

Podatnicy mający siedzibę lub zarząd na terytorium Polski podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Znane jest również pojęcie „ograniczonego obowiązku podatkowego”, a dotyczy ono podatników niemających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu. Ci podatnicy płacą podatki dochodowe od dochodu, którego źródło położone jest na terytorium Polski.

Podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, których dotyczy ograniczony obowiązek podatkowy, przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze - ustala się w wysokości 20% przychodów.

Podmioty, które dokonują wypłat należności między innymi z tytułów świadczeń: doradczych i badania rynku, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Występowanie w roli płatnika jest, więc zależne od uzyskania przez zagranicznego kontrahenta przychodów na terytorium Polski (przychodów, które mają swoje źródło na terytorium Polski).

O źródle dochodów położonym w Polsce można mówić wtedy, gdy takie źródło dochodów trwale związane jest z terytorium RP lub, gdy źródłem dochodów są polscy rezydenci eksploatujący rzeczy lub dobra niematerialne należące do innych podmiotów.

Pod pojęciem „terytorium, z którym wiąże się osiąganie dochodów" należy rozumieć, zatem miejsce, gdzie dokonują się czynności, wykonuje się usługi, które generują przychód i są jego przyczyną sprawczą.

Czynnością taką nie jest ani wypłata wynagrodzenia, ani wykorzystanie efektów zrealizowanej umowy, nieistotna jest ponadto z tego punktu widzenia siedziba polskiego płatnika.

W przypadku spółki usługi realizowanych na jej rzecz są wykonywane poza terytorium Polski. Zleceniobiorcy wykonują na jej zlecenie badania rynku i świadczą usługi doradcze związane z działalnością Spółki w danym kraju. Źródłem ich przychodu jest działalność gospodarcza, która w tym przypadku jest wykonywana na terytorium kraju, w którym mają one siedzibę.

Źródłem przychodu jest bowiem prowadzona przez przedsiębiorcę działalność gospodarcza, w ramach, której świadczy on daną usługę, a nie podmiot zlecający wykonanie tej usługi. Spółka nabywa od kontrahentów zagranicznych usługi, które są wykonywane i wykorzystywane przez spółkę wyłącznie poza granicami Polski.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK