| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zyski spółki z o.o. z udziałów w spółce komandytowej

Zyski spółki z o.o. z udziałów w spółce komandytowej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest komplementariuszem w spółce komandytowej. Biegły rewident podpowiada jak sp. z o.o. ma ująć w sprawozdaniu finansowym przychody z tytułu posiadanych udziałów w spółce komandytowej oraz jak opodatkować przychody spółki komandytowej u tego komplementariusza.

Opodatkowanie przychodów z udziału w zysku w spółce komandytowej

Spółki osobowe, do których zalicza się spółkę komandytową nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, ani podatku dochodowego od osób fizycznych, tym samym na spółce komandytowej nie ciążą zobowiązania z tytułu podatku dochodowego. Podatnikami natomiast są wspólnicy spółki - jej komandytariusze i komplementariusze.

Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych

Zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym o osób prawnych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku.

Powyższe zasady stosowane są odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Przychody i koszty uzyskania przychodów ustala się proporcjonalnie w stosunku do posiadanych udziałów w zyskach. Przychody i koszty spółki komandytowej określa się na podstawie prowadzonych przez nią ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z powyższym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dolicza do swoich przychodów i kosztów, przychody i koszty spółki komandytowej w rozliczeniu podatkowym.

Jednak sam fakt obliczenia i zapłaty podatku przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie wpływa jeszcze na powstanie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zysku z tytułu posiadania udziałów w spółce komandytowej w ujęciu bilansowym.

Jeżeli spółka komandytowa nie wypłaciła / postawiła do dyspozycji wspólników zaliczki na poczet udziałów, w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie powstanie przychód finansowy z tego tytułu.

Spółka z o.o. jako komplementariusz - jak nie płacić podwójnego podatku

Spółka komandytowa

Podstawa prawna:

- art. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,

- art. 102 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeksu spółek handlowych,

- art. 53 ust. 5 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ23
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem Infor.pl »