| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zyski spółki z o.o. z udziałów w spółce komandytowej

Zyski spółki z o.o. z udziałów w spółce komandytowej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest komplementariuszem w spółce komandytowej. Biegły rewident podpowiada jak sp. z o.o. ma ująć w sprawozdaniu finansowym przychody z tytułu posiadanych udziałów w spółce komandytowej oraz jak opodatkować przychody spółki komandytowej u tego komplementariusza.

Opodatkowanie przychodów z udziału w zysku w spółce komandytowej

Spółki osobowe, do których zalicza się spółkę komandytową nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, ani podatku dochodowego od osób fizycznych, tym samym na spółce komandytowej nie ciążą zobowiązania z tytułu podatku dochodowego. Podatnikami natomiast są wspólnicy spółki - jej komandytariusze i komplementariusze.

Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym o osób prawnych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku.

Powyższe zasady stosowane są odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Przychody i koszty uzyskania przychodów ustala się proporcjonalnie w stosunku do posiadanych udziałów w zyskach. Przychody i koszty spółki komandytowej określa się na podstawie prowadzonych przez nią ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z powyższym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dolicza do swoich przychodów i kosztów, przychody i koszty spółki komandytowej w rozliczeniu podatkowym.

Jednak sam fakt obliczenia i zapłaty podatku przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie wpływa jeszcze na powstanie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zysku z tytułu posiadania udziałów w spółce komandytowej w ujęciu bilansowym.

Jeżeli spółka komandytowa nie wypłaciła / postawiła do dyspozycji wspólników zaliczki na poczet udziałów, w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie powstanie przychód finansowy z tego tytułu.

Spółka z o.o. jako komplementariusz - jak nie płacić podwójnego podatku

Spółka komandytowa

Podstawa prawna:

- art. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,

- art. 102 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeksu spółek handlowych,

- art. 53 ust. 5 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r.

avatar

2013-09-21 11:27 Zgłoś

Czyli osobno trzeba zaksięgować przychody i koszty na kontach, a prezentacyjnie w sprawozdaniu finansowym w szyku zwartym

avatar

2013-04-14 13:46 Zgłoś

Celem tego artykułu nie jest poruszenie tematu optymalizacji podatkowej, tylko rozliczenia w ujęciu podatkowym i księgowym.

avatar

2012-12-23 22:20 Zgłoś

Spółka z o.o. spółka k. stanowi połączenie dwóch rodzajów spółek pozwalające na optymalizację podatkową przy odpowiedniej wysokości obrotów. Podstawową rolą spółki z o.o. jest w takim układzie reprezentacja, zarządzanie i administracja spółką z o.o. sp. komandytową, a nie wytwarzanie zysku – po to, aby uniknąć podatku CIT. Za http://www.sp-z-oo.pl/spolka-z-o-o/spolka-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia-spolka-komandytowa

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Krzysztof Nawrocki

Adwokat

Zostań ekspertem Infor.pl »