REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Straty podatkowe – jak nie stracić możliwości ich rozliczenia

Krzysztof Wiśniewski
Krzysztof Wiśniewski
Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Sposoby na rozliczenie strat podatkowych
Sposoby na rozliczenie strat podatkowych

REKLAMA

REKLAMA

Wiele spółek kapitałowych ma w swoich bilansach aktywowane straty podatkowe z lat ubiegłych. Część tych spółek z uwagi na zbyt niski dochód (lub jego brak) może nie móc efektywnie rozliczyć tych strat. Grozi więc utrata korzyści podatkowych związanych z prawem odliczenia strat od dochodu, a tym samym zmniejszenia podatku dochodowego od osób prawnych. Poniżej przedstawiam kilka scenariuszy działań, które pozwolą odliczyć straty w sposób efektywny lub co najmniej zagwarantować perspektywy ich rozliczenia.

Zmiana okresu obrachunkowego

Zgodnie z normą art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o CIT opodatkowaniu podlega dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Autopromocja

Jednocześnie dochód uzyskany w danym roku, może zostać obniżony o straty podatkowe (z pewnymi wyjątkami). 

Dla ustalenia wartości dochodu istotne zatem będą: wartość uzyskiwanych przychodów, wartość ponoszonych kosztów, wartość straty podatkowej poniesionej w latach poprzednich a także rok podatkowy.

Rokiem podatkowym jest co do zasady rok kalendarzowy, chyba że umowa spółki lub jej statut stanowią inaczej, przy czym nie może być to okres dłuższy niż 12 następujących po sobie miesięcy kalendarzowych (art. 8 ust. 1 ustawy o CIT).

Spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może dokonać zmiany swojego roku podatkowego (art. 8 ust. 3 ustawy o CIT), poprzez zmianę w umowie spółki lub statucie roku obrotowego oraz zawiadomienie o tym właściwego dla swojej siedziby naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Rok podatkowy w CIT – jaki wybrać, jak zmienić

Czynności tej należy dokonać do końca roku podatkowego, po którym ma nastąpić zmiana, przy czym należy pamiętać, iż organy podatkowe przez dokonanie zmiany uznają zarejestrowanie jej w KRS.

Ustalenie nowego roku obrotowego nie może skrócić roku podatkowego w którym dokonywana jest zmiana. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o CIT, za pierwszy rok podatkowy po zmianie uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Aby maksymalnie wydłużyć (do 23 miesięcy) rok podatkowy po zmianie okresu obrachunkowego, konieczne jest przyjęcie że nowy rok obrachunkowych liczony jest od 1 grudnia do 30 listopada, z zastrzeżeniem (dla celów rachunkowych i sprawozdawczych wyłącznie), że pierwszy okres obrachunkowy liczony jest od 1 stycznia do 30 listopada.

Zastrzeżenie to jest o tyle istotne, że zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o CIT, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Z uwagi na wyżej wskazane regulacje, w wyniku dokonanej zmiany okresu obrachunkowego, rozliczenie podatkowe zobowiązania podatkowego (deklaracja CIT-8) za pierwszy rok podatkowy po zmianie będzie dotyczyła okresu poczynając od 1 stycznia 2013 r. do 30 listopada 2014 roku i będzie składane w terminie do 28 lutego 2015.

Zakumulowane w tym okresie 23 miesięcy dochody podatkowe będą podlegały obniżeniu o straty podatkowe odnotowane w latach poprzednich i jeszcze nie rozliczone, z uwagi na niski dochód, tj. połowa sumy strat za rok 2008 i lata następne.

Rozliczenie straty podatkowej jest bowiem ograniczone czasowo. Można o nią obniżyć dochód jedynie w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Przy czym wysokość odliczenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% straty (art. 7 ust. 5 ustawy o CIT).

Polecamy: Jak uratować stratę podatkową?

Tym samym, aby efektywnie odliczyć stratę podatkową odnotowaną w jednym roku podatkowym, koniecznym jest uzyskiwanie dochodu w wysokości co najmniej połowy straty w ciągu następnych dwóch lat podatkowych.

Jeżeli w danym roku dochód jest niższy niż 50% straty podatkowej w latach poprzednich, kwota nieodliczona od dochodu, może być odliczona dopiero w kolejnym roku podatkowym.

W przypadku rozważenia zmiany roku podatkowego (jego wydłużenia) chodziłoby o rozliczenie strat wykazanych za lata: 2008– 2012.

Zmiana stawek amortyzacji

Zmianę roku podatkowego można połączyć jednocześnie ze zmniejszeniem stawek podatkowej amortyzacji użytkowanych środków trwałych.

Wydłużenie okresu amortyzacji środków trwałych poprzez zmniejszenie stawek może przynieść korzyści przede wszystkim w tych spółkach, które obecnie ponoszą straty i ze względu na prowadzone inwestycje w najbliższych latach nie pojawią się u nich dochody.

Zmniejszenie stawek pozwoli na uniknięcie utraty kosztów podatkowych, które normalnie są rozliczane z przyszłymi dochodami poprzez odliczenie straty.

Generalnie działanie takie jest możliwe i prawnie dopuszczalne z początkiem każdego roku podatkowego. Zmiany stosowanych stawek amortyzacji podatkowej dokonuje się od początku nowego roku podatkowego.

Polecamy: Kiedy można zmniejszyć stawki amortyzacji?

Reklasyfikacja wydatków inwestycyjnych

Zasadnym rozwiązaniem jest również dokonanie w spółkach odnotowujących straty podatkowe, przeglądu charakteru ponoszonych wydatków inwestycyjnych, w kontekście ich podatkowej kapitalizacji w wartości początkowej amortyzowanych podatkowo środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Zagadnienie to jest szczególnie wrażliwe w obszarze dokonywanych robót remontowo - budowlanych, które w dużej liczbie przypadków są ujmowane bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów jako remonty i naprawy, w sytuacji gdzie przepisy ustawy o CIT dopuszczałyby ujęcie ich bądź w kategorii ulepszenia środków trwałych lub też nowych inwestycji w obcych środkach trwałych.

Pamiętać należy jednakże o konieczności spełnienia w tej sytuacji przesłanek do zakwalifikowania danych prac do kategorii ulepszenia a nie remontu. Z interpretacji wydawanych przez Ministerstwo Finansów wynikają następujące definicje pojęć remontu i ulepszenia.

Remontem, czyli wydatkiem ujmowanym bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów w rachunku podatkowym, jest taki wydatek, którego celem jest odtworzenie i doprowadzenie do stanu pierwotnego posiadanych środków trwałych.

Z ulepszeniem zaś, mamy do czynienia tylko wówczas, gdy suma wydatków poniesionych na ulepszenie środka trwałego przekroczy 3,5 tyś. oraz dodatkowo:

a)      jest to wynikiem dokonanej przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji lub modernizacji,

b)     przełoży się to na zwiększenie jego wartości użytkowej mierzonej w szczególności wydłużeniem okresu użytkowania, zdolnością wytwórczą, jakością produkowanych towarów albo ograniczeniem kosztów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA