| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Straty podatkowe – jak nie stracić możliwości ich rozliczenia

Straty podatkowe – jak nie stracić możliwości ich rozliczenia

Wiele spółek kapitałowych ma w swoich bilansach aktywowane straty podatkowe z lat ubiegłych. Część tych spółek z uwagi na zbyt niski dochód (lub jego brak) może nie móc efektywnie rozliczyć tych strat. Grozi więc utrata korzyści podatkowych związanych z prawem odliczenia strat od dochodu, a tym samym zmniejszenia podatku dochodowego od osób prawnych. Poniżej przedstawiam kilka scenariuszy działań, które pozwolą odliczyć straty w sposób efektywny lub co najmniej zagwarantować perspektywy ich rozliczenia.

Zagadnienie to jest szczególnie wrażliwe w obszarze dokonywanych robót remontowo - budowlanych, które w dużej liczbie przypadków są ujmowane bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów jako remonty i naprawy, w sytuacji gdzie przepisy ustawy o CIT dopuszczałyby ujęcie ich bądź w kategorii ulepszenia środków trwałych lub też nowych inwestycji w obcych środkach trwałych.

Pamiętać należy jednakże o konieczności spełnienia w tej sytuacji przesłanek do zakwalifikowania danych prac do kategorii ulepszenia a nie remontu. Z interpretacji wydawanych przez Ministerstwo Finansów wynikają następujące definicje pojęć remontu i ulepszenia.

Remontem, czyli wydatkiem ujmowanym bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów w rachunku podatkowym, jest taki wydatek, którego celem jest odtworzenie i doprowadzenie do stanu pierwotnego posiadanych środków trwałych.

Z ulepszeniem zaś, mamy do czynienia tylko wówczas, gdy suma wydatków poniesionych na ulepszenie środka trwałego przekroczy 3,5 tyś. oraz dodatkowo:

a)      jest to wynikiem dokonanej przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji lub modernizacji,

b)     przełoży się to na zwiększenie jego wartości użytkowej mierzonej w szczególności wydłużeniem okresu użytkowania, zdolnością wytwórczą, jakością produkowanych towarów albo ograniczeniem kosztów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK