REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CIT za 2011 rok rozlicz najpóźniej 2 kwietnia 2012 r.

CIT za 2011 rok do 2 kwietnia 2012 r.; CIT-8 za 2011 r.
CIT za 2011 rok do 2 kwietnia 2012 r.; CIT-8 za 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Spółki z o.o. i inni podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają już niewiele czasu na obliczenie należności wobec fiskusa, złożenia zeznania oraz wpłacenia podatku dochodowego za 2011 rok. W 2012 r. mają na to czas do 2 kwietnia.

Prawie 339 tysięcy przedsiębiorców rozliczyło się z w poprzednim roku z podatku dochodowego od osób prawnych (rozliczenie za 2010 rok). Jednak tylko 36% z nich, dokładnie 123,4 tys.  wykazało podatek do zapłaty.

Autopromocja

Łącznie wypracowali dla budżetu państwa 23,5 mld zł. Niespełna 6 tys. przedsiębiorstw przekazało darowizny, które pozwoliły im na zmniejszenie podstawy opodatkowania (łączna kwota odpisanych darowizn to 273,8 mln zł).

„Tylko” nieco ponad 97 tys.  firm odnotowało stratę, łącznie w kwocie 30,5 mld zł. Tak wynika z danych opracowanych przez Ministerstwo Finansów na podstawie zeznań CIT-8 złożonych za 2010 rok.

Kto płaci CIT

Podatnikami CIT są przede wszystkim osoby prawne, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne. Ale też inne instytucje posiadające osobowość prawną, np. banki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „CIT”) mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej (wyjątek to spółki).

CIT rozliczają także spółki nie mające osobowości prawnej, które mają siedzibę lub zarząd w innym państwie (jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa traktowane są jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów).

CIT 2011 / 2012 - nowe druki deklaracji, zeznań i informacji

Podatnikami mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych (tzw. podatkowe grupy kapitałowe), o ile spełniają przewidziane w ustawie warunki dotyczące m. in. uzyskiwanego dochodu, czy posiadania udziałów w innych spółkach z grupy.

Łącznie jak podaje Ministerstwo Finansów wszystkich podatników CIT składających zeznanie w 2011 roku (za 2010 rok) było 343,2 tys., z tego prawie 339 tys. to przedsiębiorcy.

Rok podatkowy w CIT – jaki wybrać, jak zmienić

Zatem aż 98,78% tej grupy stanowiły przedsiębiorstwa.

Dla porównania z podatku PIT za ten sam okres rozliczyło się  w ubiegłym roku 2 249 298 przedsiębiorców (z uwzględnieniem także zryczałtowanych form opodatkowania).

Są też podmioty korzystające ze zwolnienia z CIT, jak np. Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostki budżetowe. Nie rozliczają one podatku i nie składają zeznania.

Do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego

Podatnicy CIT mają obowiązek złożenia zeznania rocznego do końca trzeciego miesiąca następnego roku  podatkowego.

Do tego dnia jest też czas na zapłacenie podatku albo różnicy między podatkiem należnym od dochodów wykazanego w zeznaniu, a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Chyba, że kwota wpłaconych w trakcie roku zaliczek przekracza wysokość podatku. Wtedy powstaje nadpłata, która zostanie zwrócona podatnikowi.

Dla podatników CIT rok podatkowy nie musi się pokrywać z rokiem kalendarzowym (choć jest to podstawowe rozwiązanie). Istnieje możliwość wyboru i przyjęcia, że rok podatkowy będzie trwał dwanaście kolejnych miesięcy, np. od 1 czerwca do 31 maja (wymaga to stosownych postanowień w statucie albo umowie, czy innym dokumencie regulującym zasady ustrojowe i zawiadomienia fiskusa w ciągu 30 dni od zakończenia ostatniego roku podatkowego). 

Czas na złożenie został więc dla wszystkich określonych tak samo. Jednak tylko podatnicy, których rok podatkowy jest tożsamy z kalendarzowym mają ustaloną jedną datę – 31 marca następnego roku.

Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej)

W tym roku 31 marca wypada w sobotę, a to oznacza przesunięcie terminu do poniedziałku, czyli 2 kwietnia.

Co zrobić, gdy zeznanie CIT-8 zawiera błędy?


Przekazałeś darowiznę? Dołącz CIT-D i CIT-8/O

Podatnicy CIT mogą obniżyć dochód podlegający opodatkowaniu o przekazane darowizny. Jednak nie każda darowizna pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Dochód można zmniejszyć o darowizny przekazane organizacjom o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie np. fundacji, stowarzyszeniu, spółdzielni socjalnej, szkole publicznej.

Przekazana darowizna ma służyć realizacji przez te organizacje celów społecznych określonych w art. 4 wskazanej ustawy (np. cele pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej, ochrony i promocji zdrowia, działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, rozwój techniki). 

Odliczyć można również darowizny przekazane równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele.

Odliczeniu podlegają także darowizny na cele kultu religijnego.

Informacja CIT-ST – kto i kiedy musi ją złożyć

Co zrobić, gdy zeznanie CIT-8 zawiera błędy?

Zarówno łączna suma odliczeń z obu darowizn, jak też każdej z osobna nie może przekraczać 10% dochodu. Ograniczenia takiego nie ma w przypadku darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą na podstawie tzw. ustaw kościelnych.

Podatnicy, którzy korzystają ze zmniejszenia podstawy opodatkowania o przekazane darowizny muszą pamiętać by dołączyć CIT-D. Jest to informacja o przekazanych darowiznach (ale też otrzymanych dla podmiotów, które uzyskują tą drogą środki).

Poza danymi samego podatnika, należy w niej wskazać w szczególności także dane identyfikujące obdarowanego, informacje o kwocie i odliczonej przekazanej darowizny. W załączniku CIT-8/O należy wykazać natomiast kwotę odliczeń.

Rozlicz stratę

Zeznanie roczne to także czas na rozliczenie ewentualnej straty.

Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Jeżeli firma poniosła stratę można o jej wysokość obniżyć dochód do opodatkowania. Jest na to pięć kolejnych lat podatkowych. Ale uwaga! wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Natomiast można łączyć straty poniesione w kilku latach, przestrzegając wskazanych zasad.

Straty podatkowe – jak nie stracić możliwości ich rozliczenia

Dokonując odliczenia straty należy załączyć CIT-8/O. Wskazuje się w nim zarówno kwotę poniesionej straty, kwotę straty odliczonej w latach ubiegłych oraz odliczenie dokonywane w bieżącym roku.

Zeznanie roczne osób prawnych CIT–8 - poradnik

Ile wynoszą stawki CIT w Europie

Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA