| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Wynajem komputerów od zagranicznej firmy – podatek u źródła

Wynajem komputerów od zagranicznej firmy – podatek u źródła

Polskie firmy coraz częściej korzystają ze specjalnego sprzętu komputerowego należącego do zagranicznych podmiotów. W przypadku bowiem realizacji określonych zleceń, bardziej opłaca się wynająć czasowo taki sprzęt niż go nabywać. W tym miejscu jednak pojawia się wątpliwość, czy sprzęt ten nie stanowi tzw. „urządzenia przemysłowego”, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają przychody z tytułu udzielenia prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego. Pojęcie urządzenia przemysłowego nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego, wobec czego należy odnieść się do jego potocznej definicji.

Przykładowo (rozpatrując sprawę dotyczącą uznania przez organy podatkowe komputerów za urządzenia przemysłowe), WSA we Wrocławiu w wyroku z 8 marca 2010 roku (I SA/Wr 1857/09) odwołał się do zawartej w słowniku PWN ("Słownik Języka Polskiego", PWN Warszawa 1996 r., tom III, str. 575) definicji, zgodnie z którą urządzenie jest rodzajem mechanizmu lub zespołem elementów, przyrządów, służącym do wykonywania określonych czynności, ułatwiającym pracę, urządzenie przeładunkowe, transportowe natomiast przymiotnik "przemysłowy" oznacza „dotyczący przemysłu, związany z przemysłem, stosowany w przemyśle”.

Wypożyczanie sprzętu komputerowego zamiast kupna - czy to się opłaca?

Wypożyczanie sprzętu biurowego - co można wynająć i czy to się opłaca?


Zdaniem sądu, przemysł to produkcja materialna polegająca na wytwarzaniu produktów w sposób masowy przy zastosowaniu urządzeń mechanicznych.

W świetle powyższej definicji "urządzeniem przemysłowym" będzie takie urządzenie, które przeznaczone jest do wykorzystania w przemyśle i jego zastosowanie wiąże się ściśle z tą dziedziną.

WSA podkreślił także, że  komputer to urządzenie elektroniczne sterowane przez program, przetwarzające informacje zapisane cyfrowo, służące do przetwarzania, porządkowania i wyszukiwania danych oraz sterowania pracą innych urządzeń, wobec czego nie może być on uznany za urządzenie przemysłowe.

Pogląd powyższy zasługuje na aprobatę, gdyż zastosowanie komputera (sprzętu komputerowego) jest bardzo szerokie i nie ogranicza się jedynie do przemysłu, który jest jedną z dziedzin, w której wykorzystywane są komputery.

Ponadto, sam komputer nie spełnia zadań przemysłowych, może natomiast sterować urządzeniami wykorzystywanymi w przemyśle.

Nie można więc przypisywać decydującego znaczenia okoliczności, że dane urządzenie może być potencjalnie wykorzystane w określonej dziedzinie (to samo odnosi się do uznania komputera za urządzenie handlowe lub naukowe, których wynajęcie również podlega podatkowi u źródła)

Należy jednocześnie zaznaczyć, że odmienny pogląd bywa niekiedy wyrażany przez organy podatkowe.

Cytowany powyżej wyrok WSA został wydany w sprawie, w której organ podatkowy stwierdził, że wynajęcie sprzętu komputerowego podlega opodatkowaniu tzw.”podatkiem u źródła”.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »