REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdanie finansowe – sankcje za niedopełnienie obowiązków

Beata Ziomek
 Verum Numerica
Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo
badanie sprawozdań finansowych; sprawozdania finansowe 2012 / 2013 ; bilans 2012 / 2013
badanie sprawozdań finansowych; sprawozdania finansowe 2012 / 2013 ; bilans 2012 / 2013

REKLAMA

REKLAMA

Za niedopełnienie obowiązku badania sprawozdania finansowego, nieskładanie zeznania rocznego oraz sprawozdania finansowego do sądu rejestrowego i urzędu skarbowego grożą określone sankcje. Zobaczmy jakie.

Obowiązek ogłoszenia i poddania sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta

W świetle art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości badaniu i ogłaszaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe kontynuujących działalność wymienionych poniżej jednostek:

Autopromocja

1.banków, zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji;

2. jednostek działających na podstawie przepisów: o obrocie papierami wartościowymi, o funduszach inwestycyjnych, o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;

3. spółek akcyjnych z wyjątkiem spółek akcyjnych będących na dzień bilansowy w organizacji;

4. pozostałych jednostek, które w poprzednim roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe spełniały przynajmniej dwa z trzech wymienionych niżej warunków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób;

- suma bilansowa na dzień bilansowy wyniosła co najmniej 2 500 000 euro;

- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy wyniosły co najmniej 5 000 000 euro.

Badaniu podlegają również roczne sprawozdania finansowe jednostek sporządzone zgodnie z MSR, a także sprawozdania finansowe spółek przejmujących i nowo zawiązanych, sporządzone w roku obrotowym, w którym doszło do połączenia.

Sankcje za niepoddawanie sprawozdania finansowego badaniu i ogłaszaniu

Kierownik jednostki jest odpowiedzialny za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości i to właśnie jemu grożą sankcje z tytułu niewykonania przez jednostkę obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości. Zgodnie z artykułem 79 ustawy o rachunkowości, kto nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta, nie składa sprawozdania do ogłoszenia podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Jednocześnie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 4a ustawy o rachunkowości kierownik jednostki i członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki zobowiązani są do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe spełniało wymagania określone w wyżej wymienionej ustawie.

Niepoddanie badaniu sprawozdania finansowego prowadzi do naruszenia przepisów ustawy o rachunkowości, a w konsekwencji według wspomnianego wyżej artykułu, skutkuje odpowiedzialnością karną również wobec członków rad nadzorczych lub innego organu nadzorującego.

Oprócz sankcji za niewykonywanie obowiązków określonych przepisami ustawy o rachunkowości, niepoddawanie sprawozdania finansowego badaniu prowadzi do dodatkowych trudności w wykonaniu innych obowiązków, między innymi takich jak: zatwierdzenie sprawozdania finansowego, podział wyniku finansowego lub pokrycie straty, czy też złożenie sprawozdania w sądzie rejestrowym i urzędzie skarbowym.

Jednostki, które nie dopełniły obowiązku badania jak i ogłaszania sprawozdań finansowych powinny niezwłocznie poddać sprawozdanie finansowe badaniu przez biegłego rewidenta oraz po dopełnieniu wszelkich obowiązków ogłosić w Monitorze Polski B.

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Na mocy ustawy z 16 września 2011 o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców z dniem 1 stycznia 2013 przestanie ukazywać się Monitor Polski B.


Obowiązek badania i ogłaszania sprawozdania finansowego jednostki będącej osobą fizyczną

Należy zauważyć, iż badaniu i ogłaszaniu podlega również sprawozdanie finansowe osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność, jeżeli spełnione zostały opisane w art. 64 ust. 1 pkt. 4 ustawy o rachunkowości warunki.

Za niedopełnienie tych obowiązków odpowiedzialny jest kierownik jednostki- w tym przypadku osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Również tutaj zastosowanie ma art. 70 ust. 1 ustawy o rachunkowości i zgodnie z nim, zbadane sprawozdanie wraz z opinią należy opublikować w Monitorze Polski B.

Obowiązek sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego  

W świetle art. 52 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki zobowiązany jest zapewnić, aby sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego.

Takie sprawozdanie finansowe podlega następnie zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż w okresie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Przed zatwierdzeniem sprawozdanie finansowe jednostki zobligowanej zgodnie z art. 64 ustawy o rachunkowości do jego badania i ogłoszenia, podlega badaniu przez biegłego rewidenta.

Podkreślić należy tutaj, iż podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostki zobowiązanej do poddania rocznego sprawozdania finansowego badaniu może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, poprzedzonego wyrażeniem biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami.

Obowiązki wobec sądu rejestrowego i sankcje za ich niewykonanie

W ciągu 14 dni od przeprowadzenia zwyczajnego zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy w spółkach odpowiednio z ograniczoną odpowiedzialności i akcyjną, zarząd zobowiązany jest do złożenia sprawozdania finansowego wraz z opinią biegłego rewidenta o tym sprawozdaniu do rejestru sądowego.

W świetle artykułu 79 ust. 4 ustawy o rachunkowości, kto wbrew przepisom ustawy nie składa sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Zgodnie z art. 24 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w razie stwierdzenia, że dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe (w tym złożenie rocznych sprawozdań finansowych), nie zostały złożone w terminie sąd rejestrowy wzywa obowiązanych (w przypadku rocznego sprawozdania finansowego są to członkowie zarządu) do ich złożenia wyznaczając dodatkowy 7 dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych.

Jeżeli nie dojdzie do wykonania tych obowiązków- sąd nakłada na obowiązanych grzywnę, którą może ponawiać.

W przypadku, kiedy w dalszym ciągu, mimo nałożonych grzywien dokumenty nie zostaną złożone, sąd rejestrowy może w przypadku:

- osobowej spółki handlowej wpisanej do rejestru, z urzędu, z ważnych powodów orzec o rozwiązaniu spółki oraz ustanowić likwidatora,

- osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców ustanowić kuratora na okres nieprzekraczający roku. 

Należy zauważyć, iż niezłożenie powyżej opisanych dokumentów może być powodem poinformowania przez sąd rejestrowy prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przewidzianego w ustawie o rachunkowości.

Sankcje za nieskładanie sprawozdań finansowych wraz z opinią do urzędu skarbowego

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do urzędu skarbowego w terminie do 31 marca podatnicy zobowiązani są złożyć zeznanie roczne za rok poprzedni - przekroczenie tego terminu może skutkować nałożeniem kary grzywny.

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego składają je do urzędu skarbowego, w przypadku spółki - wraz z odpisem uchwały zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe, w ciągu 10 dni od dnia zatwierdzenia tego sprawozdania. Jeżeli sprawozdanie finansowe podlegało obowiązkowi badania, podatnicy składają dodatkowo opinię biegłego rewidenta z przeprowadzonego badania.

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 - grzywny

Jeżeli dojdzie do niedopełnienia obowiązku złożenia zeznania rocznego, urzędy skarbowe nakładają sankcje zgodnie z kodeksem karnym skarbowym.

Natomiast nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego sankcjonują opisane wcześniej artykuły ustawy o rachunkowości. Należy podkreślić, iż urzędy skarbowe mogą prowadzić postępowanie przygotowawcze w obu tych przypadkach.

Podstawa prawna:

Ustawa o rachunkowości,

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym,

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    REKLAMA