REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdanie finansowe – sankcje za niedopełnienie obowiązków

Beata Ziomek
 Verum Numerica
Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo
badanie sprawozdań finansowych; sprawozdania finansowe 2012 / 2013 ; bilans 2012 / 2013
badanie sprawozdań finansowych; sprawozdania finansowe 2012 / 2013 ; bilans 2012 / 2013

REKLAMA

REKLAMA

Za niedopełnienie obowiązku badania sprawozdania finansowego, nieskładanie zeznania rocznego oraz sprawozdania finansowego do sądu rejestrowego i urzędu skarbowego grożą określone sankcje. Zobaczmy jakie.

Obowiązek ogłoszenia i poddania sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta

W świetle art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości badaniu i ogłaszaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe kontynuujących działalność wymienionych poniżej jednostek:

Autopromocja

1.banków, zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji;

2. jednostek działających na podstawie przepisów: o obrocie papierami wartościowymi, o funduszach inwestycyjnych, o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;

3. spółek akcyjnych z wyjątkiem spółek akcyjnych będących na dzień bilansowy w organizacji;

4. pozostałych jednostek, które w poprzednim roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe spełniały przynajmniej dwa z trzech wymienionych niżej warunków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób;

- suma bilansowa na dzień bilansowy wyniosła co najmniej 2 500 000 euro;

- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy wyniosły co najmniej 5 000 000 euro.

Badaniu podlegają również roczne sprawozdania finansowe jednostek sporządzone zgodnie z MSR, a także sprawozdania finansowe spółek przejmujących i nowo zawiązanych, sporządzone w roku obrotowym, w którym doszło do połączenia.

Sankcje za niepoddawanie sprawozdania finansowego badaniu i ogłaszaniu

Kierownik jednostki jest odpowiedzialny za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości i to właśnie jemu grożą sankcje z tytułu niewykonania przez jednostkę obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości. Zgodnie z artykułem 79 ustawy o rachunkowości, kto nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta, nie składa sprawozdania do ogłoszenia podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Jednocześnie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 4a ustawy o rachunkowości kierownik jednostki i członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki zobowiązani są do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe spełniało wymagania określone w wyżej wymienionej ustawie.

Niepoddanie badaniu sprawozdania finansowego prowadzi do naruszenia przepisów ustawy o rachunkowości, a w konsekwencji według wspomnianego wyżej artykułu, skutkuje odpowiedzialnością karną również wobec członków rad nadzorczych lub innego organu nadzorującego.

Oprócz sankcji za niewykonywanie obowiązków określonych przepisami ustawy o rachunkowości, niepoddawanie sprawozdania finansowego badaniu prowadzi do dodatkowych trudności w wykonaniu innych obowiązków, między innymi takich jak: zatwierdzenie sprawozdania finansowego, podział wyniku finansowego lub pokrycie straty, czy też złożenie sprawozdania w sądzie rejestrowym i urzędzie skarbowym.

Jednostki, które nie dopełniły obowiązku badania jak i ogłaszania sprawozdań finansowych powinny niezwłocznie poddać sprawozdanie finansowe badaniu przez biegłego rewidenta oraz po dopełnieniu wszelkich obowiązków ogłosić w Monitorze Polski B.

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Na mocy ustawy z 16 września 2011 o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców z dniem 1 stycznia 2013 przestanie ukazywać się Monitor Polski B.


Obowiązek badania i ogłaszania sprawozdania finansowego jednostki będącej osobą fizyczną

Należy zauważyć, iż badaniu i ogłaszaniu podlega również sprawozdanie finansowe osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność, jeżeli spełnione zostały opisane w art. 64 ust. 1 pkt. 4 ustawy o rachunkowości warunki.

Za niedopełnienie tych obowiązków odpowiedzialny jest kierownik jednostki- w tym przypadku osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Również tutaj zastosowanie ma art. 70 ust. 1 ustawy o rachunkowości i zgodnie z nim, zbadane sprawozdanie wraz z opinią należy opublikować w Monitorze Polski B.

Obowiązek sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego  

W świetle art. 52 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki zobowiązany jest zapewnić, aby sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego.

Takie sprawozdanie finansowe podlega następnie zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż w okresie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Przed zatwierdzeniem sprawozdanie finansowe jednostki zobligowanej zgodnie z art. 64 ustawy o rachunkowości do jego badania i ogłoszenia, podlega badaniu przez biegłego rewidenta.

Podkreślić należy tutaj, iż podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostki zobowiązanej do poddania rocznego sprawozdania finansowego badaniu może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, poprzedzonego wyrażeniem biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami.

Obowiązki wobec sądu rejestrowego i sankcje za ich niewykonanie

W ciągu 14 dni od przeprowadzenia zwyczajnego zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy w spółkach odpowiednio z ograniczoną odpowiedzialności i akcyjną, zarząd zobowiązany jest do złożenia sprawozdania finansowego wraz z opinią biegłego rewidenta o tym sprawozdaniu do rejestru sądowego.

W świetle artykułu 79 ust. 4 ustawy o rachunkowości, kto wbrew przepisom ustawy nie składa sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Zgodnie z art. 24 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w razie stwierdzenia, że dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe (w tym złożenie rocznych sprawozdań finansowych), nie zostały złożone w terminie sąd rejestrowy wzywa obowiązanych (w przypadku rocznego sprawozdania finansowego są to członkowie zarządu) do ich złożenia wyznaczając dodatkowy 7 dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych.

Jeżeli nie dojdzie do wykonania tych obowiązków- sąd nakłada na obowiązanych grzywnę, którą może ponawiać.

W przypadku, kiedy w dalszym ciągu, mimo nałożonych grzywien dokumenty nie zostaną złożone, sąd rejestrowy może w przypadku:

- osobowej spółki handlowej wpisanej do rejestru, z urzędu, z ważnych powodów orzec o rozwiązaniu spółki oraz ustanowić likwidatora,

- osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców ustanowić kuratora na okres nieprzekraczający roku. 

Należy zauważyć, iż niezłożenie powyżej opisanych dokumentów może być powodem poinformowania przez sąd rejestrowy prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przewidzianego w ustawie o rachunkowości.

Sankcje za nieskładanie sprawozdań finansowych wraz z opinią do urzędu skarbowego

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do urzędu skarbowego w terminie do 31 marca podatnicy zobowiązani są złożyć zeznanie roczne za rok poprzedni - przekroczenie tego terminu może skutkować nałożeniem kary grzywny.

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego składają je do urzędu skarbowego, w przypadku spółki - wraz z odpisem uchwały zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe, w ciągu 10 dni od dnia zatwierdzenia tego sprawozdania. Jeżeli sprawozdanie finansowe podlegało obowiązkowi badania, podatnicy składają dodatkowo opinię biegłego rewidenta z przeprowadzonego badania.

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 - grzywny

Jeżeli dojdzie do niedopełnienia obowiązku złożenia zeznania rocznego, urzędy skarbowe nakładają sankcje zgodnie z kodeksem karnym skarbowym.

Natomiast nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego sankcjonują opisane wcześniej artykuły ustawy o rachunkowości. Należy podkreślić, iż urzędy skarbowe mogą prowadzić postępowanie przygotowawcze w obu tych przypadkach.

Podstawa prawna:

Ustawa o rachunkowości,

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym,

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA