| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Czy przekształcając spółkę z o.o. w spółkę akcyjną należy zamknąć księgi rachunkowe?

Czy przekształcając spółkę z o.o. w spółkę akcyjną należy zamknąć księgi rachunkowe?

W myśl art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Przekształcenie może wiązać się z zamknięciem ksiąg rachunkowych.

Zgodnie bowiem z treścią art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) - dalej u.o.r., księgi rachunkowe zamyka się m.in. na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej - nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tego zdarzenia.

Księgi rachunkowe otwiera się natomiast na dzień zmiany formy prawnej - w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia (art. 12 ust. 1 pkt 3 u.o.r.).

Należy jednak zauważyć, że zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3 pkt 1 u.o.r. można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych m.in. w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. W przypadku przekształcenia spółki z o.o.  w spółkę akcyjną nie jest zatem koniecznie otwieranie i zamykanie ksiąg rachunkowych.

Gdyby jednak podatnik (spółka z o.o.) podlegający przekształceniu zdecydował się na zamknięcie ksiąg rachunkowych, będzie obowiązany na dzień poprzedzający przekształcenie w spółkę akcyjną (tj. na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) zakończyć rok podatkowy i sporządzić zeznanie roczne CIT-8.

Na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy o CIT podatnicy są bowiem obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Zarząd ponosi odpowiedzialność za należytą rachunkowość spółki

Księgi rachunkowe 2012 - limit przychodów dla podatników PIT

Spółka z o.o. będzie miała także obowiązek złożenia do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego. Obowiązek ten wynika z przepisu art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy o CIT, taka spółka powinna w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego przekazać urzędowi skarbowemu sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych (biegłych rewidentów) oraz odpisem uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe.

Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów są zwolnione z obowiązku badania.

W wyniku przekształcenia nie ustaje byt prawny dotychczasowej spółki z o.o. (zmianie ulega jedynie forma prowadzenia działalności), dlatego zeznanie podatkowe za skrócony rok podatkowy oraz ewentualne korekty składać będzie ta sama spółka, mająca już jednak formę spółki akcyjnej.

Lech Janicki, ekspert ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »