| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Pobór podatku „u źródła” – po jakim kursie przeliczać przychody

Pobór podatku „u źródła” – po jakim kursie przeliczać przychody

Podatnicy, którzy wypłacają swoim zagranicznym kontrahentom należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 (m.in. prawa autorskie, odsetki, usługi doradcze) oraz w art. 22 ust. 1 (dywidendy) ustawy o CIT mają wątpliwości jak przeliczać te przychody, by pobrać podatek „u źródła” od prawidłowo obliczonej podstawy opodatkowania.

Pytanie podatnika:

Według jakiego kursu należy przeliczać przychody uzyskane przez podatników (nierezydentów) z tytułów, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) dla celów poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat? Czy jeśli przychód ten wiąże się z działalnością gospodarczą nierezydenta, powinien on zostać jako przychód należny przeliczony na złote wg średniego kursu NBP na dzień poprzedzający dzień uzyskania przychodu, określony zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o CIT, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W związku z tym, iż podatek potrącany jest przez wypłacającego w momencie wypłaty, to dniem uzyskania przychodu będzie w tym przypadku dzień dokonania wypłaty.

Ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wypłaty będzie zatem dniem z którego należy zastosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski do przeliczenia kwoty przychodu z waluty obcej na złote.

Dopiero od tej kwoty wyrażonej w walucie polskiej należy obliczyć podatek zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych i właściwymi umowami w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ25
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem Infor.pl »