| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Podmiot zwolniony z CIT dostaje dywidendę w kwocie brutto

Podmiot zwolniony z CIT dostaje dywidendę w kwocie brutto

Dochód z tytułu otrzymanej dywidendy jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. W sytuacji gdy dywidenda wypłacana jest podmiotowi korzystającemu ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek złożenia do spółki oświadczenia o zwolnieniu od podatku lub w inny sposób dokumentowania płatnikowi podstawy zastosowania zwolnienia od poboru zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 26 ustawy o CIT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 21 listopada 2012 r. - nr IPTPB3/423-286/12-4/GG.

Dywidenda wypłacana w kwocie brutto, czy netto?

Sprawa dotyczyła powiatu, posiadającego 100% udziałów w spółce kapitałowej, świadczącej usługi zdrowotne. Dochody powiatu podlegały zwolnieniu z CIT, na podstawie art. 6 ust 1 pkt 6 ustawy o CIT (por. wybór przepisów poniżej). Dywidenda z tytułu uczestnictwa w spółce stanowiła dochody z majątku powiatu.

Na tym tle, powiat powziął wątpliwości, czy przedmiotowa dywidenda powinna być wypłacona w kwocie brutto, tzn. niepomniejszonej o podatek zryczałtowany.

Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych w Polsce

W związku z powyższym  powiat zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy dochód otrzymany  dywidendy korzysta ze zwolnienia w CIT, a także czy ciąży na nim obowiązek złożenia do  spółki wypłacającej dywidendę (i będącej płatnikiem ewentualnego podatku), oświadczenia o zwolnieniu z podatku, lub udokumentowania go w inny sposób?

Przedstawiając własne stanowisko, powiat wskazał, że powinien otrzymać dywidendę w kwocie brutto (tzn. niepomniejszoną o podatek), z uwagi na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego. Jednocześnie, w opinii powiatu, brak jest obowiązków dokumentacyjnych w tym zakresie.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko powiatu za prawidłowe.

Dywidenda w formie niepieniężnej dla wspólnika spółki komandytowo akcyjnej płacącego PIT

Zwolnienie z CIT gmin, powiatów i innych jednostek samorządowych

Uzasadniając interpretację, Dyrektor wskazał, że co do zasady, z przepisów ustawy o CIT, wynika, że dochód z udziału w zyskach osób prawnych jest opodatkowany „u źródła”, tzn. należny podatek oblicza, pobiera i odprowadza na rachunek właściwego urzędu skarbowego podmiot wypłacający te należności.

Jednak na podstawie art. 6 ust 1 pkt 6 ustawy o CIT, zwolnione z podatku są jednostki samorządu terytorialnego  w zakresie dochodów określonych w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Organ podatkowy podkreślił, że zwolnienie to ma charakter podmiotowy, bezwzględny i obejmuje całość przychodów, niezależnie od ich wysokości, źródła uzyskania, czy przeznaczenia zwolnionych środków.

Czy dywidenda niepieniężna jest opodatkowana CIT?

Podsumowując, Dyrektor Izby Skarbowej podzielił stanowisko spółki, zgodnie z którym dochód z tytułu otrzymanej dywidendy jest zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT.

Dywidenda – zysk dla wspólników spółki z o.o.

W sytuacji gdy dywidenda wypłacana jest podmiotowi korzystającemu ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek złożenia do spółki oświadczenia o zwolnieniu od podatku lub w inny sposób dokumentowania płatnikowi podstawy zastosowania zwolnienia od poboru zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 26 ustawy o CIT.

Aleksandra Bembnista, starszym konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »