| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Ceny transferowe - formalizm organów podatkowych podczas kontroli

Ceny transferowe - formalizm organów podatkowych podczas kontroli

Przygotowując się do ewentualnej kontroli cen transferowych stosowanych przez przedsiębiorstwo, w szczególności zaś opracowując dokumentację podatkową, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: ustawa o PDOP), należy zadbać, aby spełniała ona wymogi formalne, jakie wynikają z tego przepisu.

Okazuje się bowiem, iż brak urzędowego wzoru takiej dokumentacji, nie może stanowić podstawy do przedkładania kontrolującym w tym zakresie jakichkolwiek dokumentów i informacji mających związek z weryfikowaną transakcją.

Na przedmiotową kwestię zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 09.03.2010 r. (sygn. I SA/Gd47/10), podkreślając w uzasadnieniu, że przedstawienie na żądanie organu umowy określającej warunki transakcji kontrolowanej oraz analizy jej opłacalności, nie spełnia wymogów wynikających z art. 9a ustawy o PDOP.

Dokumenty te niekoniecznie dają bowiem odpowiedź na pytanie, jakie funkcje spełniać będą podmioty powiązane uczestniczące w transakcjach, nie informują o wszystkich przewidywanych kosztach związanych z transakcjami, formie i terminie zapłaty czy też nie określają strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach (w przypadku, gdy okoliczności te miały wpływ na poziom ustalonej ceny transferowej).

Ceny transferowe - kto powinien obawiać się kontroli?

W ocenie WSA w Gdańsku, zamieszczone w art. 19 ust. 4 ustawy o PDOP, stwierdzenie „podatnik nie przedstawi tym organom wymaganej przez te przepisy dokumentacji podatkowej” należy interpretować w ten sposób, iż chodzi o dokumentację spełniającą warunki określone w art. 9a ust. 1 ustawy o PDOP, a nie o jakąkolwiek dokumentację o dowolnej treści.

Ceny transferowe - jak określać limity transakcji między podmiotami powiązanymi

Formalny obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych i oczekiwanie jego spełnienia przez administrację podatkową widoczne są również  w przypadku transakcji, których zawarcie niekoniecznie w danym roku podatkowym musi rzutować na deklarowany przez przedsiębiorstwo wynik do opodatkowania.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy  w interpretacji indywidualnej z dnia 22.01.2009 r. (sygn. ITPB3/423-615/08/MK) wskazuje bowiem, iż rok podpisania umowy pożyczki będzie decydujący dla obowiązku opracowania dokumentacji podatkowej do takiej transakcji i dokonania odpowiedniej adnotacji w deklaracji CIT-8, niezależnie od tego, że - z uwagi na fakt, iż jej faktyczne rozliczenie nastąpi w kolejnych latach podatkowych  - wpływ na wysokość dochodu do opodatkowania transakcja taka będzie mieć dopiero w przyszłości.

Do podobnych wniosków tj. że obowiązek dokumentacyjny ma charakter stricte formalny i niekoniecznie musi się wiązać z ryzykiem zakwestionowania transakcji w trybie art. 11 ustawy o PDOP, można także dojść analizując wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 17 maja 2010 r. (sygn. III SA/Wa 2132/09). Z jego uzasadnienia wynika, że nawet w sytuacji, w której zasadniczo nie występuje niebezpieczeństwo zastosowania cen nierynkowych - cena ustalona pomiędzy podmiotami powiązanymi jest prostym powtórzeniem i przełożeniem ceny ustalonej wcześniej pomiędzy podmiotami niepowiązanymi (refakturowanie), koniecznym jest wypełnienie obowiązku wynikającego z art. 9a ustawy o PDOP.

Mając na uwadze wagę, jaką organy podatkowe i sądy administracyjne przywiązują do kwestii natury formalnej, monitorując zagadnienie cen transferowych w firmach realizujących transakcje z podmiotami powiązanymi, należy szczególnie pieczołowicie zadbać o właściwe określenie zakresu obowiązku dokumentacyjnego oraz zawartość dokumentacji podatkowej.

Paweł Babicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Cen Transferowych ECDDP

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK