| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Ustalenie wartości kapitału zakładowego dla potrzeb przepisów o niedostatecznej kapitalizacji

Ustalenie wartości kapitału zakładowego dla potrzeb przepisów o niedostatecznej kapitalizacji

W sytuacji gdy udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostaną objęte w zamian za wkład pieniężny, a wpłaty nastąpią przez potrącenie, to wartość kapitału zakładowego opłaconego w drodze potrąceń wzajemnych wierzytelności będzie w pełni uwzględniana przy wyliczaniu wartości zadłużenia spółki dla celów oszacowania zakresu restrykcji wynikających z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji (art. 16 ust. i pkt 60 i 61 ustawy o CIT).

Spółka wskazała również, że potrącenie nie może być traktowane jako pokrycie kapitału wierzytelnościami z tytułu pożyczek ponieważ, zgodnie z uchwałą, kapitał zakładowy zostanie pokryty wkładem pieniężnym. Wierzytelność z tego tytułu ma więc charakter pieniężny i co do zasady nie może być pokryta w formie wkładu niepieniężnego.

Podsumowując własne stanowisko spółka stwierdziła, że w sytuacji gdy udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostaną objęte w zamian za wkład pieniężny, a wpłaty nastąpią przez potrącenie, to wartość kapitału zakładowego opłaconego w drodze potrąceń wzajemnych wierzytelności będzie w pełni uwzględniana przy wyliczaniu wartości zadłużenia spółki zgodnie z art. 16 ust. i pkt 60 i 61 ustawy o CIT, od którego płacone odsetki stanowić będą koszty uzyskania przychodów.

Organ podatkowy uznał je za prawidłowe i odstąpił od uzasadniania.

Justyna Nowicka, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK