| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zaliczki na podatek dochodowy od firm uważnie sprawdzane przez fiskusa

Zaliczki na podatek dochodowy od firm uważnie sprawdzane przez fiskusa

Podatnicy nie muszą od 2007 roku składać comiesięcznych deklaracji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Jednak nadal trzeba płacić zaliczki na te podatki. Organy podatkowe sprawdzają uważnie, czy podatnicy dobrze obliczają te zaliczki. Jest to jeden z priorytetowych obszarów kontroli podatkowej.

Niewielkie wymogi sprawozdawcze ciążące na podatniku  z tytułu podatków dochodowych (jedynie deklaracje roczne) skutkują tym, że najczęściej dopiero w następnym roku podatkowym urząd skarbowy dysponuje informacjami o rozmiarze prowadzonej przez podatnika działalności.

Dlatego też prowadzona jest szczegółowa analiza i kontrola wpłat zaliczek na podatki dochodowe. Zadanie to wykonywane jest w ścisłej współpracy komórek wymiarowych i księgowości w urzędach skarbowych.

W celu dyscyplinowania użytkowników systemu podatkowego, urzędy skarbowe korzystają z możliwości, jakie w tym zakresie daje im również Kodeks karny skarbowy (ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy – Dz. U. Nr 83, poz. 930 ze zm.). Zgodnie z art. 57 § 1 omawianej ustawy podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Tym samym należy przyjąć, że permanentne niewpłacanie należnego miesięcznego ryczałtu spełnia przesłanki, o których mowa w przedmiotowym przepisie.

Podczas kontroli podatkowych, jak również podczas czynności sprawdzających przeprowadzonych w analizowanym obszarze ryzyka, podatnik winien być poinformowany, iż stwierdzone u niego nieprawidłowości są wykroczeniem skarbowym zagrożonym karą grzywny i jednocześnie o tym, iż zapłata ”w całości” należnego podatku (tj. powstałej zaległości podatkowej oraz odsetek) może spowodować odstąpienie od wymierzenia kary (art. 57 § 2 Kodeksu karnego skarbowego).


Źródło: Ministerstwo Finansów

oprac. Paweł Huczko

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK