| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Odsetki wypłacane agentowi globalnemu w ramach umowy cash poolingu a podatek u źródła

Odsetki wypłacane agentowi globalnemu w ramach umowy cash poolingu a podatek u źródła

Jeżeli postanowienia konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej przez Polskę z państwem odbiorcy odsetek, nie nakładają na wypłacającego obowiązku poboru podatku „u źródła” (WHT), niedopuszczalne jest uzupełnianie jej postanowień, posiłkując się wzorem Modelowej Konwencji OECD. Przepis art. 11 polsko-francuskiej konwencji nie przewiduje opodatkowania u źródła odsetek wypłacanych na rzecz spółki francuskiej, nie zawiera też klauzuli ostatecznego beneficjenta (ang. „beneficial owner”) odsetek. Dlatego odsetki wypłacone w ramach umowy o cash pooling na rzecz podmiotu z siedzibą we Francji mogą podlegać opodatkowaniu wyłącznie w tym kraju.

W omawianej sprawie, analiza, czy otrzymujący odsetki jest ich ostatecznym właścicielem, jest więc niezasadna. Odsetki od środków udostępnionych przez spółkę agentowi globalnemu nie będą podlegały opodatkowaniu u źródła pod warunkiem posiadania przez spółkę francuskiego certyfikatu rezydencji agenta (por. np. wyrok NSA z 13 grudnia 2013 r., sygn. II FSK 2873/11). Spółka będzie jednak musiała poinformować właściwy urząd skarbowy o dokonanej wypłacie (przesyłając formularz IFT-2).

Wybór przepisów

Polsko-francuska u. p. o.

Art. 11. 1. Odsetki, które pochodzą z jednego Umawiającego się Państwa i wypłacane są osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie.

Robert Lipiński, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Narzędzia księgowego

reklama

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »