REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja działalności podmiotów powiązanych - obowiązek dokumentacyjny

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Restrukturyzacja działalności podmiotów powiązanych - obowiązek dokumentacyjny
Restrukturyzacja działalności podmiotów powiązanych - obowiązek dokumentacyjny

REKLAMA

REKLAMA

Od 18 lipca 2013 r. obowiązują zmiany rozporządzenia Ministra Finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (dalej: rozporządzenie wykonawcze). Ważną nowością jest pojawienie się w znowelizowanym rozporządzeniu Rozdziału 5a, traktującego o restrukturyzacji działalności gospodarczej.

U podstaw wprowadzenia tych przepisów leży m.in. chęć ujednolicenia krajowych regulacji, z powszechnie uznawanymi na świecie standardami, ujętymi od 2010 r. w Wytycznych w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych (dalej: Wytyczne OECD).

Autopromocja

Warto mieć jednak na uwadze, iż problematyka restrukturyzacji działalności, szeroko opisana w Rozdziale IX Wytycznych OECD, w ramach regulacji krajowych ogranicza się w istocie do ogólnego ujęcia tego zagadnienia - uściślenia co należy rozumieć pod tym pojęciem oraz zasygnalizowania podstawowych elementów towarzyszących badaniu zgodności warunków restrukturyzacji w ramach podmiotów powiązanych z uwarunkowaniami rynkowymi.

Uchwalenie regulacji dotyczących restrukturyzacji działalności - zdefiniowanej w rozporządzeniu wykonawczym, jako przeniesienie pomiędzy podmiotami istotnych ekonomicznie funkcji lub aktywów, lub ryzyk - stworzyło organom podatkowym możliwość kontrolowania tego obszaru. Podstawowym celem badania jest określenie zgodności warunków ustalonych bądź narzuconych w ramach restrukturyzacji działalności gospodarczej z warunkami, na jakie zgodziłyby się podmioty od siebie niezależne.

Zgodnie z §23a ust. 3 rozporządzenia wykonawczego, w toku kontroli, organy zobowiązane są do uwzględnienia przyczyn gospodarczych dokonania restrukturyzacji działalności, oczekiwanych korzyści z restrukturyzacji, w tym efektu synergii, oraz opcji realistycznie dostępnych dla podmiotów powiązanych uczestniczących w restrukturyzacji.

Restrukturyzacja działalności pomiędzy podmiotami powiązanymi - wyjaśnienia MF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawidłowość przypisania kontrahentowi powiązanemu ekonomicznie istotnego ryzyka zyska aprobatę władz skarbowych jedynie wtedy, jeżeli zostanie wykazana zdolność podmiotu do podejmowania decyzji w zakresie zarządzania tym ryzykiem lub zdolność finansowa do poniesienia obciążeń w przypadku materializacji tego ryzyka.

Co istotne, na mocy §23a ust. 5 rozporządzenia wykonawczego organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, weryfikując prawo do wynagrodzenia oraz jego wartość, wezmą pod uwagę opcje realistyczne dostępne dla podmiotów uczestniczących w restrukturyzacji. Wobec braku definicji tego ostatniego pojęcia w znowelizowanym rozporządzeniu wykonawczym, warto mieć na uwadze, że na gruncie Wytycznych OECD „opcje realistyczne dostępne” traktowane są, jako alternatywne opcje, korzystniejsze niż restrukturyzacja, na jakie zgodę wyraziłyby podmioty od siebie niezależne.

W związku z umożliwieniem organom podatkowym i organom kontroli skarbowej badania warunków restrukturyzacji, uzasadnione wątpliwości podatników budzi ewentualny, związany z tym obowiązek dokumentacyjny. Stosownie bowiem do art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi są zobligowani do sporządzenia dokumentacji podatkowej, zawierającej elementy wymienione w tym przepisie. Pod pojęciem „transakcja” (podobnie, jak i „opcje realistyczne dostępne” niezdefiniowanym w obowiązującym stanie prawnym), zgodnie ze słownikowym znaczeniem tego terminu, rozumie się operację handlową kupna lub sprzedaży. Restrukturyzacja działalności niekoniecznie musi się wiązać z zawarciem, tak pojmowanej transakcji, co – w świetle literalnego brzmienia powołanego wyżej przepisu – uprawniałoby pogląd o braku, w takim przypadku, obowiązku dokumentowania cen transferowych.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Niezależnie od powyższego, warto jednak mieć na uwadze, że zwykle proces restrukturyzacji składać się będzie z szeregu zdarzeń gospodarczych, które - postrzegane osobno – skutkować mogą wymogiem dokumentacyjnym.

Dla przykładu: pomiędzy podmiotami powiązanymi, obok wielu innych operacji, w ramach restrukturyzacji może dojść do zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dotychczasowa praktyka wskazuje na konieczność sporządzenia dla takiej transakcji, w razie przekroczenia wartości progowych wskazanych w art. 9a ustawy o CIT, dokumentacji podatkowej. Aktualne brzmienie przepisów nie daje niestety odpowiedzi na pytanie, czy jej realizacja, w ramach restrukturyzacji działalności, winna być jednak traktowana jako odrębna transakcja, czy też uprawnione będzie wówczas ujęcie holistyczne.


Rozstrzygnięcie powyższej wątpliwości jest z perspektywy podatników szczególnie istotne w obliczu stawki ewentualnego, oszacowanego dochodu. Podwyższona, 50% - owa sankcja związana jest bowiem z przypadkiem, w którym na podstawie art. 11 ustawy o CIT organy podatkowe lub kontroli skarbowej określą dochód podatnika w wysokości wyższej (stratę w wysokości niższej) niż zadeklarowana przez niego w związku z dokonaniem transakcji, o których mowa w art. 9a ustawy o CIT, a podatnik nie przedstawi tym organom wymaganej przez te przepisy dokumentacji podatkowej.

Stosunkowo ogólny zakres wprowadzonych przepisów, przy jednoczesnej, nieukształtowanej jeszcze ostatecznie praktyce władz skarbowych w ich stosowaniu, zasadniczo utrudniają ocenę ryzyka podatkowego, związanego z podejmowanymi działaniami restrukturyzacyjnymi.

Wskazówką przy weryfikacji prawidłowości przyjmowanych rozwiązań powinny być zatem zalecenia Wytycznych OECD, w których zamieszczono szereg przykładów, mogących znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości gospodarczej danego podmiotu.

Krzysztof Janusz,

ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA